Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 09: Melk-Aggsbach Dorf

Plné zobrazenie
Výškový profil

17,13 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 17,13 km
 • Stúpanie: 529 Hm
 • Zostup: 515 Hm
 • Trvanie: 6:00 h
 • Najnižší bod: 206 m
 • Najvyšší bod: 527 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 09: Melk-Aggsbach Dorf

Krátky opis

17 km dlhé putovanie zažijeme od mesta Melk cez vyvýšeninu Hohenwarther Höhe, až po kováčstvo Hammerschmiede v obci Aggsbach Dorf. Krásne výhľady na Dunaj, pôsobivé a nádherné stavby ako zámok Schloss Schönbühel a kláštor Stift Melk, idylické dedinky a rozmanitá príroda, to všetko zažijeme na tejto vandrovačke.

Opis

Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau: od mesta Melk po Aggsbach Dorf

Z hlavného námestia v Melku, povedie naša cesta cez kláštor Stift Melk, nahor ku kopcu Pielachberg a ďalej ku krížu Jonaskreuz. Tu je okrem pekného zastavenia krásny pohľad na Dunaj, na Jauerling a celé okolie. Po starej ceste pôjdeme ďalej k Schönbühelu, kde je zámok, ktorý sa oplatí vidieť. Naša trasa vedie cez Berging, následne lesom smerom hore k vyvýšenine Hohenwarther Höhe, kde máme krásne výhľady na okolie nad stenou Dunkelsteinerwald. Cez Hohenwarthberg vedie cesta nadol, do Aggsbach Dorf, kde naša etapa končí pri kováčstve Hammerschmiede.

Počiatočný bod túry

Melk, town hall square

Cieľový bod túry

Aggsbach Dorf, blacksmith´s workshop

Opis trasy Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 09: Melk-Aggsbach Dorf

Naša etapa sa začína na hlavnom námestí v Melku. Odtiaľ nie je ďaleko k radničnému námestiu, to prejdeme pozdĺž a hneď nato vojdeme vľavo do ulice Sechsergasse. Prídeme ku schodom kostola až ku kláštoru Melk, kde zabočíme vpravo do ulice Abt-Dietmayrstraße. Mierne do kopca dosiahneme po krátkom čase ulicu Wiener Straße a prídeme ku kúpalisku, ktoré leží mimo obce. Prejdeme hlavnú cestu, na križovatke rovno ďalej, až prídeme do ulice Pielacher Straße v obci Pielach. Po malom mostíku prejdeme rieku, zatočíme na prvej ulici opäť vľavo a držíme sa  o niečo neskôr opäť vpravo. Vandrujeme nahor ku kopcu Pielachberg a otočíme sa hore v mieste smerom vľavo. Po starej ceste pre transport dosiahneme kopec Jonaskreuz, vo výške 344 m. Pekné  miesto na oddych ponúka prekrásny pohľad na rieku Dunaj, Jauerling aj na Melk. Po dostatočnom oddychu ideme ďalej po starej ceste smerom k Hub a nahor na Schönbühel, kde je zámok, ktorý sa oplatí vidieť. Na druhej križovatke odbočíme doľava a ideme ďalej  po hlavnej ceste zasa vpravo. Pozdĺž cesty sú viaceré hostince, ktoré pozývajú na príjemné posedenie. Z miesta v strede obce ideme ďalej vpravo a následne po trase Rossbachweg až po Berging. Tu si vychutnáme krásny pohľad nad Schönbühel a na malebný tok Dunaja. Po hlavnej ceste vandrujeme k vieche Mostheurigen Ringseis, kde odbočíme vpravo. Teraz vedie cesta tienistým lesom nahor k  vyvýšine Hohenwarther Höhe. Vo výške 475 m máme grandiózny výhľad na okolie nad stenou Dunkelsteinerwald. Ďalej pôjdeme cez kopec Hohenwarthberg naproti Dunaju dole až po Aggsbach Dorf. Pri hoteli Donauterrasse  sa budeme držať vpravo po Aggsbach až po Hammerschmiede, kde sa naša etapa končí.

Príchod

A1 smerom na Melk, ďalej po B33 do Aggsbach Dorf.

Parkovanie

Na parkovisku pri prístave lodí pri Dunaji v Melku, resp. kartúze Aggsbach Dorf.

Obce sú sedem dní v týždni dosiahnuteľné verejnou dopravou. Je možné vrátiť sa späť do štartovacieho bodu trasy.

Melk leží na západnej trase, je tu autobusové spojenie - Aggsbach Dorf a železničná stanica Krems (WL 2: stanica Melk - Schönbühel - Aggsbach Dorf - Arnsdörfer - Rossatz - Mautern – stanica Krems). Autobusy jazdia v dvojhodinovom intervale, a to počas celého týždňa. Na severnom brehu Wachau (WL 1: železničná stanica Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk) jazdia autobusy v hodinovom intervale. Do Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) z mesta Spitz premávajú autobusy v dvojhodinovom intervale: www.vor.at 

Železnica Wachau funguje počas víkendu a sviatkov (trikrát denne): www.noevog.at 

Stanice – požičovne bicyklov Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) sú v meste Melk a Aggsbach Dorf, www.nextbike.at .

Ďalšie informácie / odkazy

Ďalšie informácie o zastávkach či o ubytovacích možnostiach nájdete na: www.bestof-wachau.at. Best of Wachau, podniky sú v meste Melk a Aggsbach Dorf.

Možnosti ubytovania /otváracie hodiny:

V obci Melk je viac reštaurácií, pizzerií a kaviarní, ktoré sú počas celého roka otvorené., www.stadt-melk.at. Kláštor Melk má reštauráciu, www.stift-melk.at.Hostinec Gasthaus Stumpfer, Schönbühel: otváracie hodiny: apríl až október od štvrtka až po utorok; streda je voľný deň! Od decembra do marca od štvrtka až do pondelka; utorok a streda je voľný deň! Kuchyňa je otvorená od 11.00 – 14.30 hod. a 18.00 – 21.00 hod.,v nedeľu večer od 18.00 – 20.00 hod. V novembri je zatvorené. www.stumpfer.com  tel.: 02752/8510

Reštaurácia/penzión „Domingo“, Aggsbach Dorf: denne a celoročne otvorené, priebežne otvorená teplá kuchyňa, streda – voľný deň, tel.: 02753/8353.

Hostinec/penzión „Zur Kartause“, Aggsbach Dorf: 1. apríl – 30. september denne otvorené, v utorok je reštaurácia zatvorená. www.gasthof-lechner.at ; tel.: 02753/8243.

Reštaurácia/Hotel Residenz Wachau, Aggsbach Dorf: od 27. marca do 31. októbra denne otvorené od 11.00 – 21.00 hod., priebežne teplá kuchyňa, www.residenz-wachau.at ; tel.:02753/8221

Reštaurácia/penzión „Zur Post“, Aggsbach Dorf: marec – november denne otvorené, pondelok – voľný deň. Nedeľa a vo voľné dni je otvorená teplá kuchyňa. 1. december – 28. február zatvorené, tel.: 02753/8220.

Venujte pozornosť aktuálnemu kalendáru viech: www.welterbesteig.atUbytovacie možnosti nájdete v meste Melk, Schönbühel a Aggsbach Dorf.

Na jednoduché a pohodlné plánovanie túr odporúčame Wachau-Nibelungengau-Kremstal App, stiahnite si ich jednoducho cez android alebo iPhone.

Vybavenie

Pevná obuv na túry, pláštenka, optimálne množstvo nápojov a občerstvenie, tak ako aj mapa regiónu, trás a túr vo Wachau a eventuálne kalendár Heurigen s informáciami, kde sú otvorené vínne pivničky. Vymenovanie výstroja nájdete na: www.welterbesteig.at 

Bezpečnostné opatrenia

Tiesňové volanie Bergrettung Wachau:140

Tip autora

On this tour you can find the only two cider taverns along the Wachau World Heritage Trail: Tavern Sonnenhof, family Ringseis, Berging Nr. 2, Phone: 0043(0)2752/83005 or Tavern (Wachau Beef) family Bitter, Berging Nr. 6, Phone: 0043(0)2752/82918. 

Viac zájazdov okolo východiskového bodu