DAC: Skvelý dúšok Dolného Rakúska

Žiaden dobrý vínny lístok sa bez nich nezaobíde: Dolnorakúske DAC vína s lahodnou regionálnou chuťou.

Districtus Austriae Controllatus najlepšie odzrkadľuje tóny chutí regiónu. Ocenenie, ktoré získavajú len veľmi výnimočné vína. Niet teda divu, že korenisté Veltlínske zelené z regiónu Weinviertel bolo 1. DAC vínom Rakúska.

Korenie v pohári

Región Weinviertel, rodisko vynikajúcich vín, priniesol v roku 2003 na vinárske pulty prvé DAC víno. Ovocno-korenisté a trochu pikantné Veltlínske zelené premenilo tento región s jeho výraznou oblastnou a druhovou aromatickosťou na pamätník lahodnej chuti.

Kontrolovaná kvalita

Districtus Austriae Controllatus – iba vína kontrolovaného rakúskeho pôvodu, ktoré zodpovedajú typickému chuťovému obrazu regiónu a obstoja pred degustačnou komisiou, smú nosiť ocenenie „DAC“. Znak kvality, ktorý zušľachťuje vinohradníkov a gurmánom dáva istotu, že majú v pohári ocenené dolnorakúske víno. Domovom ručne zberaných mokov (mimochodom, aj rizlingu) je oblasť Kremstal, Kamptal a Traisental. 

Ďalšie dolnorakúske DAC vína

Pozdĺž Dunaja získal popri Veltlínskom zelenom pozíciu vlajkovej lode aj rizling. Tieto dve odrody sa typicky prejavujú vo vínach Kremstal DAC a Traisental DAC. Sopečná pôda oblasti Kamptal severne od Dunaja dodáva Veltlínskemu zelenému a rizlingu, ktoré sa prezentujú pod názvom Kamptal DAC, ich nezameniteľný charakter.