Divočina Dürrenstein-Lassingtal

Divoký klenot v alpskom regióne Mostviertel.

Najpanenskejšie miesto v Rakúsku: Divočina Dürrenstein-Lassingtal ukrýva najväčší prales alpského oblúka a od roku 2017 je zapísaná na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Za zrodom prírodného klenotu na úpätí 1878 metrov vysokého vrchu Dürrenstein stál konflikt. Kartuziánski mnísi z Gamingu tu po stáročia bojovali s benediktínmi z opátstva Admont o vlastníctvo časti lesa. Tento sporný kus lesa zostal neobhospodarovaný, až kým ho v roku 1875 nezískal do svojho vlastníctva Albert Rothschild zo slávnej dynastie bankárov, ktorý ho aj naďalej nechal nedotknutý. Nový majiteľ totiž nebol len najbohatším mužom v Európe, ale aj nadšeným botanikom a fotografom – a nedotknutý prales bol zrejme ideálnym zdrojom rozmanitých študijných objektov a obrazových motívov.

Nedotknutý 12000 rokov

Dnes, po ďalších šťastných náhodách a priaznivých okolnostiach je prales Rothwald, pomenovaný po rodine bankárov, nielen najväčším pralesom alpského oblúka, ale aj srdcom divočiny Dürrenstein-Lassingtal. Chránená oblasť sa rozprestiera na ploche 3500 hektárov, z toho približne 400 hektárov lesa nevidelo sekeru ani pílu od poslednej doby ľadovej, teda 12000 rokov – a ľudia sa tu ukázali tiež len zriedka. Sú to, samozrejme, dokonalé podmienky, ktoré si môžu vychutnávať vzácni obyvatelia lesa, ako tetrov, ďateľ bielochrbtý a ojedinele aj rys. Ďalej, smerom bližšie k vrcholu sa cítia ako doma alpské živočíchy, ako mlok horský, salamandra čierna, vretenica obyčajná a orol skalný.

Svetové prírodné dedičstvo UNESCO od roku 2017

V pralese stromy dosahujú svoj maximálny prirodzený vek: Smreky a jedle až 600 rokov, buky až 450 rokov. Medzi dlhovekými tismi a jedľami sa nájde aj niekoľko skutočných „starčekov“, ktorí majú okolo 1000 rokov. Obrovské množstvo odumretého dreva poskytuje priaznivé podmienky pre život nespočetným druhom húb, machov, lišajníkov a chrobákov. A aby to tak aj zostalo, patrí celá oblasť divočiny – mimochodom, ako doposiaľ jediná oblasť v Rakúsku – do najprísnejšej kategórie ochrany podľa IUCN (Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov). Od roku 2017 je približne 50 percent plochy divočiny aj súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“. Divočina sa tak v tomto ohľade vyrovná Veľkému kaňonu, Galapágam, Dolomitom či Veľkej koralovej bariére.

Jedinečné: zažite európsky prales

Napriek prísnym ochranným opatreniam pripravila správa chránenej oblasti v Dürrensteine pestrý program exkurzií, ktorý siaha od pozorovania vtákov, štúdia motýľov a prechádzok za kvetmi cez „noc s netopiermi“ až po prehliadky pre deti. Registrácia je povinná! Pri putovaní po niekoľkých chodníkoch, ako je soví chodník alebo rašeliniskový chodník, môžete spoznať divočinu Dürrenstein aj bez sprievodcu. Ak chcete zažiť divočinu v koncentrovanej podobe, nezabudnite navštíviť centrum pre návštevníkov „Dom divočiny“ (Haus der Wildnis) v obci Lunz am See, ktoré vďaka modernej technike ponúka možnosť zažiť prales veľmi realistickým a vzrušujúcim spôsobom.