Hory plné vína: Svetové kultúrne dedičstvo Wachau

Tam, kde bolo víno vždy doma a kde podnebie, pôda a know-how v dokonalom súlade vytvorili vynikajúci mok, tam má svoj domov aj pôžitok.

Región Wachau je známy nielen svojimi marhuľami, ale aj a najmä svojimi medzinárodne oceňovanými, skvelými vínami. Prečítajte si, aký je najlepší spôsob ich objavovania a čo robí tento región takým jedinečným.

Svetové kultúrne dedičstvo, krajina relaxu a vínna idyla: Wachau

Región Wachau je známy svojimi bujnými terasovitými vinohradmi, na ktorých sa na ploche 1 350 hektárov vynikajúco darí ovocným rizlingom a Veltlínskemu zelenému. Vďaka zaujímavým klimatickým podmienkam (mieša sa tu západoatlantické a východopanónske podnebie) a sprašovým, štrkovým a rulovým pôdam bohatým na minerály patrí Wachau k najlepším vinohradníckym regiónom na svete. Ušľachtilé vína pochádzajú napríklad z očarujúceho Weißenkirchenu, povesťami opradeného Dürnsteinu či idylickej obce Spitz an der Donau. Vďaka týmto malebným miestam, jedinečnej prírode a bohatej histórii bolo celé údolie zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak si chcete byť istí, že ste si vybrali to najlepšie z najlepšieho, odporúčame vám vína ocenené spolkom vinohradníkov Vinea Wachau Nobilis Districtus.

Vždy v spoločnosti vína: Naše tipy na túry

Milujeme Wachau! Najmä zo sedadla bicykla je zážitkom sám osebe. Našou obľúbenou trasou je 5. etapa Dunajskej cyklotrasy po severnom brehu „Emmersdorf – Krems“. Pôžitkárskych cyklistov prevedie cez tie najkrajšie miesta vo Wachau, popri viechach s chutnou ponukou nápojov a jedál a bujných vinohradoch k mnohým zaujímavostiam. Región Wachau môžete dokonale preskúmať aj pešo. Náš tip: turistická trasa Welterbesteig Wachau z Kremsu do Dürnsteinu, ktorá cestou ponúka nádherné výhľady a vedie po starých vínnych cestách cez svetoznáme vinohrady a popri zrúcanine hradu Dürnstein. Asi najznámejšou trasou je vínny turistický chodník Spitz. Tá vám v priebehu iba 1,5 hodiny predstaví tie najväčšie krajinné zaujímavosti regiónu.

Tam, kde sa hrozno mení na víno: Naše tajné tipy na výlety so sprievodcom

Výnimočným zážitkom je návšteva vinárstva Domäne Wachau, ktoré je jedným z popredných vinárstiev v regióne. Pozoruhodný je najmä barokový takzvaný pivničný zámok „Kellerschlössel“. Vo vínotéke môžete ochutnať a zakúpiť si svetoznáme vína Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Prevádzka Gartenhotel & Weingut Pfeffel so sídlom v Dürnsteine vám ponúka prechádzky po vinohradoch so sprievodcom. Dozviete sa pritom všetko o vinohradoch a na novonadobudnuté poznatky si pripijete na ochutnávke. Náš úplne najobľúbenejší tip: po vinohradoch na segway. To je najpríjemnejší a zároveň najdynamickejší spôsob, akým môžete spoznať vinohrady v okolí obce Spitz. Požadujú sa skúsenosti s jazdou na segway.

Viac informácií o vinohradníckej oblasti Wachau