Wachau

Wachau je na celom svete známe svojimi bohatými rizlingmi. Taktiež netreba zabúdať na mimoriadne kvalitné: Veltlínske zelené, Chardonnay a Muškát žltý z údolia Dunaja.

Najznámejšia vinárska oblasť Rakúska vďačí za svoje neuveriteľne rafinované a elegantné biele vína nielen vysokej úrovni množstva vinárov, ale aj priam ideálnym prírodným podmienkam.

Svetové kultúrne dedičstvo a relax na vidieku – to je Wachau, úzke údolie Dunaja medzi mestami Melk a Krems. Na 1 350 ha, z toho čiastočne strmých terás, sa pestujú predovšetkým odrody Veltlínske zelené a Rizling. Kategórie vína Steinfeder, Federspiel a Smaragd predstavujú prirodzený charakter wachauských vín. Chladné vetry z vysočiny oblasti Waldviertel dodávajú v kombinácii s teplotným regulačným účinkom modrého Dunaja wachauským vínam výraznú chuť a eleganciu, zatiaľ čo panónske prúdy z juhu im zase dodávajú silu a plnosť chuti.

Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO a ocenenie „Best Historic Destination“
História vzniku jednej z najfascinujúcejších vinárskych oblastí Rakúska je vzrušujúca. Po dobe ľadovej sa na záveternej strane miestnych vrchov začali usádzať sprašové pôdy, z ktorých vznikli na jednej strane dnešné spraše, na strane druhej zase strmé úbočia z gföhlskej ruly. Aj Dunaj prispel svojím dielom tým, že podporil usadenie piesku, štrku a naplavenín vo viniciach rozprestierajúcich sa na rovinách. Tieto geologické terénne podmienky v kombinácii s človekom zušľachťujúcim vzniknuté terasy a najlepšie strmé svahy, ktoré začal obhospodarovať, maľujú výrazný obraz vinárskej oblasti Wachau. Na stáročných a nadmieru pozoruhodne umiestnených terasách dozrievajú vína svetového významu. Návštevníka však neočarí iba množstvo skvelých vín, ale aj jedno z najkrajších území kontinentu. Wachau bolo pozdvihnuté na úroveň svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a spolu s benediktínskym opátstvom v Melku v roku 2009 vyznamenané časopisom National Geographic Magazine titulom „Best Historic Destination in the World“ (Najlepšia historická destinácia na svete).

 

Vínna cesta Wachau