Leto v údolí Kamptal ako za starých čias

S nohami ponorenými v chladnej vode, myšlienkami ešte na večernom predstavení v zámockom parku: Údolie Kamptal, jeho kultúra a kulinárske špeciality, sýtozelená príroda a červeno-biele kúpeľné domy nadchýnajú návštevníkov už od roku 1900.

Odporúčané cisármi a kráľmi, milované šľachtou: Údolie Kamptal so svojimi čarovnými zákutiami, chladivými lesmi a osviežujúcimi vinicami patrilo už okolo roku 1900 k najobľúbenejším cieľom letných dovoleniek. Dostatočne vzdialené na to, aby ste mohli zabudnúť na starosti všedného dňa a zároveň dostatočne blízko, aby ste sa tu mohli len tak zastaviť a okúpať sa na kúpacej pláži. Ale varujeme vás: Ak nazriete do pestrého kultúrneho programu, určite budete chcieť zostať dlhšie.

Kamptalské vily, kultúrne skvosty a kúpele

Miesto, ktoré je domovom kulinárskych špecialít, prekvitajúceho umenia a kúpacích pláží uprostred vždyzelených lesov, kde chcete zostať a objavovať poklady regiónu. Práve preto nájdete v kúpeľnej obci Gars am Kamp a v jej okolí tie najkrajšie kamptalské vily. Nemých svedkov mondénnej éry, v ktorej sa slečny zoznamovali s mladými mužmi a na prechádzkach popri rieke Kamp spoločne objavovali prírodu a to, čo majú spoločné. Niekedy svoju lásku spečatili pod anjelmi Paula Trogersa a svätými v benediktínskom kláštore Altenburg. Oslavy lásky sa konali aj v renesančnom zámku Rosenburg. Ešte aj dnes sa tu môžete zosobášiť – alebo sa nechať očariť prehliadkou dravých vtákov. Ak túžite vyliezť vysoko do výšok, navštívte neďaleký lezecký park. Tieto a mnoho ďalších výletných cieľov môžete navštíviť bezplatne s kartou Niederösterreich-CARD.

Ak sa vydáte z Garsu smerom na juh, zažijete skutočné osvieženie – a úžasné retro. Pretože tu na vás čakajú historické kamptalské kúpele, najmä pôsobivé plážové kúpalisko Plank am Kamp, ktoré je chránenou kultúrnou pamiatkou. Už 100 rokov pomáhajú osviežovať telo aj ducha. Pri červeno-bielych kúpeľných domoch žiaria šťastné oči detí so zmrzlinou v ruke. Scenéria s chatkami, ligotajúcou sa riekou Kamp a veľkým trávnikom na ležanie je jedinečná. Ak ste hladní, s dôverou sa obráťte na rodinu Bachmannovcov a ich prevádzku Strand-Heurigen. Jahňacie klobásy „odvedľa“, miešaný ovčí syr alebo farmárske údeniny, na čo máte chuť?

O niekoľko dedín ďalej leží Schönberg. Prevádzka „Alte Schmiede“, dokonalá kombinácia galérie, múzea a vínotéky, je ideálnym miestom na plánovanie tých najkrajších túr – napríklad po náučnom lesnom chodníku alebo radšej po náučnom vínnom chodníku? V prírodnej rezervácii Kamptal-Schönbergnájdete pravdepodobne tie najkrajšie výhľady. Osviežujúce je putovanie po náučnom riečnom chodníku, o niečo náročnejší je chodník Trude Marzik Weg. Takmer všetky cesty vedú cez obec Mollands, kde si v miestnej prevádzke Weinbeisserei môžete vychutnať dokonalú súhru umenia na tanieri a v sudoch vínnej pivnice. Ak chcete pokračovať ďalej, vydajte sa po vínnej ceste popri vinohradoch a chladničkách plných skvelých vín k ďalšiemu cieľu: do interaktívneho zážitkového sveta vína LOISIUM v Langenlois.

Gastronómia, umenie a zvuk

Dôležitým prvkom dokonalého letného odpočinku sú aj dnes, rovnako ako kedysi regionálne pôžitky. A to ste v regióne Waldviertel na správnej adrese. Zavárané výrobky značky Grossauer Edelkonserven z obce Schönberg am Kamp alebo výrobky od Andrey Gillingerovej v Langenlois známe aj pod názvom zavárané a nakladané totiž chutia ako za cisárskych čias. V chladiacich boxoch v Hadersdorfe na vás čakajú chutné výrobky zo syrárne Hofkäserei Robert Paget v Diendorfe s vlastnými byvolmi indickými pasúcimi sa na lúke – tento výlet môžete skvele skombinovať s návštevou múzea Daniela Spoerriho. Priamo v Langenlois môžete navštíviť týždenný trh (každý piatok od 6.45 do 11.00 hod.). Náš tip na trh: Domáce cestoviny od Doris Wasserburgerovej! V Langenlois si môžete vychutnať skvelý relax aj v hoteli LOISIUM Wine & Spa Resort, kde sú dizajn a víno v dokonalej harmónii. Alebo si radšej chcete oddýchnuť vo vínotéke Ursin Haus a ochutnať prvotriedne vína z údolia Kamptal – asi radšej oboje, však? Preto si radšej zarezervujte izbu, napríklad v hoteli Vierzigerhof alebo priamo pri víne u jedného z najlepších vinárov v regióne, vo vinárskom dvore Heurigenhof Bründlmayer (Rosé prosím!), kde môžete aj prenocovať. Deň v Langenlois môžete príjemne zakončiť aj vo vieche Heuriger Steinschaden v Saubergu alebo vo vieche Heuriger Nastl. Hneď za rohom čaká ešte kultúrny tip pre deti: Rytier Hrdza vystupuje v Kittenberských zážitkových záhradách v Schilterne – a tie sú už samy osebe zážitkom! Dospelí sa môžu tešiť na zámocký festival Langenlois a záhradné leto Dolného Rakúska v Langenlois a Schilterne.

Ak navštívite Langenlois, musíte bezpodmienečne zájsť aj do mesta Krems an der Donau a prejsť sa po umeleckej míli alebo si vychutnať svieži vánok pri plavbe loďkou. Z Kremsu to nie je ďaleko do Senftenbergu, kde sa najviac oplatí navštíviť posedenie s hudobníkmi, ktoré sa koná vždy druhú sobotu v mesiaci večer v hostinci Schlapf'n Wirt. Romantické duše si v lete prídu na svoje v Gneixendorfe. Neobyčajne romantický zámok Wasserhof, ktorý kedysi vlastnil brat Ludwiga van Beethovena – ktorý sám mnohokrát obýval rohovú izbu s tromi oknami na prvom poschodí – je pastvou pre oči. V bývalej obilnej sýpke, ktorá patrí k zámku, sa v septembri pri príležitosti 250. výročia narodenia Ludwiga van Beethovena odohrá pôsobivá séria koncertov. Ak sa rozhodnete zdržať dlhšie, môžete pohodlne prenocovať vo vieche s ubytovaním Cobaneshof.

Dokonalým zavŕšením letnej dovolenky v údolí Kamptal je návšteva zámku Grafenegg s amfiteátrom Wolkenturm. Historizmus a futurizmus sa prelínajú v súčasnosti a privádzajú vás do úžasu. So zámkom a parkom, jazdeckou školou z 19. storočia a, samozrejme, úžasným javiskom pod holým nebom. To znovu ožije od 14. augusta po otvorení festivalu Grafenegg.