Víno, umenie a marhule: Krems an der Donau

Kultúrne mesto Krems ukazuje svoju najkrajšiu stránku – inšpiruje ducha, lahodí vašim očiam aj chuťovým pohárikom a dopraje duši oddych.

Či už sám, vo dvojici alebo v skupine: Piate najväčšie mesto Dolného Rakúska vždy stojí za návštevu. Turistické chodníky v prírode, pozoruhodná umelecká scéna a, samozrejme, množstvo príjemných vinární sú dôvody, pre ktoré sa sem pokojne vrátite aj viackrát.

Kultúrny zážitok a pôžitkárska kultúra na Dunaji

Krems každoročne láka svojimi prestížnymi kultúrnymi podujatiami: Festival svetovej hudby „Hladko & obratko“ (Glatt & Verkehrt) a legendárny Dunajský festival so svojím výnimočným stvárnením a hudobným programom prispievajú ku kozmopolitnej atmosfére. Pôsobivé tóny si môžete vychutnať na Veľkonočnom festivale Imago Dei, zatiaľ čo u mnohých má už svoje pevné miesto v kalendári gurmánsky a kultúrny marhuľový festival „Alles Marille“ v meste Krems. Máte tu čo vidieť aj v prípade, že sa práve nekoná žiadne podujatie: Do umeleckej míle mesta Krems sa zapojilo vyše 20 kultúrnych inštitúcií, okrem iného aj Dolnorakúska krajinská galéria, ktorá bola otvorená v roku 2019, výstavná sieň Kunsthalle Krems s meniacimi sa výstavami súčasného umenia, ako aj jedinečné Múzeum karikatúr, ktoré je zábavné a zároveň vážne. Nastal čas, konečne spoznať túto baštu kultúry.

Staré mesto v zajatí kulinárskych špecialít

Po železnici Františka Jozefa ste tam z Viedne za necelú hodinu. Navštívite dominantu mesta Krems Steinerovu bránu a kráčate po pešej zóne pozdĺž ulice Obere Landstraße. Hlavná os starého mesta vás zavedie k fontáne Simandlbrunnen. Kamenný muž, ktorý prosí svoju ženu, symbolizuje všetkých mužov, ktorí sú „pod papučou“, takzvaných Simandlov – pomenovaných po istom Simonovi Handlovi, ktorý bol utláčaný svojou zlou ženou. U vás však vládne demokracia, a preto jednomyseľne zvolíte odbočku k hradu Gozzoburg, kde nedávno otvorili modernú reštauráciu Gozzo by Late. Z vyhliadkovej terasy máte nádherný výhľad na staré mesto.

Cestou necestou za vínom

Vynikajúce marhuľové múčniky a zmrzlinu si môžete vychutnať ako dezert v cukrárni Café-Konditorei Hagmann. Potom si v rámci bezplatnej prehliadky mesta pre lepšie trávenie môžete urobiť prechádzku cez Krems. Úplne zadarmo tak môžete objavovať aj staré mesto Stein. Alebo môžete počkať do večera a zúčastniť sa pôsobivej prehliadky v sprievode nočného strážcu. Potom ako si zaobstaráte pár suvenírov v obchode s ľudovými umeleckými výrobkami, túžite sa dozvedieť viac o víne v meste Krems. V zážitkovom svete vína Sandgrube 13 wein.sinn dostanete odpovede na všetky svoje otázky! Miestni vinári sa veľmi radi stretávajú v bare Weinstein, kde vzbudzujú pocit domova dokonca aj vínne karty v tradičnom vzore Kalmuck.

Svetové kultúrne dedičstvo a trochu luxusu

Ak chcete stráviť noc v meste Krems, čaká vás neľahké rozhodovanie, kde strávite noc: v hoteli Steigenberger s biocertifikovanou kuchyňou a rozsiahlou luxusnou wellness zónou alebo vo vinárstve Weingut Hutter v príjemnom vidieckom štýle, s vonkajším bazénom uprostred vinohradov? V obidvoch si môžete popri jedle vychutnať nádherný výhľad. Dobré jedlo si môžete vychutnať aj v reštaurácii Gasthaus Jell, kde vám v 100-ročnej miestnosti obloženej borovicovým drevom naservírujú tradičné jedlá pripravené kreatívnym spôsobom. Keď už je reč o veku, tradíciách a dedičstve: Prvá etapa turistickej trasy Welterbesteig, ktorá vedie po tých najkrajších turistických chodníkoch a spája 13 obcí svetového kultúrneho dedičstva UNESCO Wachau, vedie priamo z Kremsu do Dürnsteinu. Vrátane nezabudnuteľných výhľadov! Už teraz vám je jasné: Že sa sem ešte vrátite.