Semmerinská železnica

Revolučná železničná trať a estetická syntéza umenia

Keď sa k slovu dostali Alpy: Semmerinská železnica sa považuje za vynikajúci príklad harmonickej súhry členitej alpskej krajiny a elegantnej architektúry. Čaro železnice a jej okolia neuniklo ani orgánom organizácie UNESCO: V roku 1998 bola železničná trať vyhlásená za svetové dedičstvo.

„Nikdy by ste nemali prechádzať cez Semmering autom. Horskú krajinu možno najlepšie pozorovať po železnici, pretože sa člení pozdĺž trate.“ Múdre slová niekoho, kto sa vyzná! Rakúsky spisovateľ Heimito von Doderer (1896 – 1966) trávil letné mesiace svojho života v rodinnej vile v regióne Semmering, a preto si uvedomoval prepojenie železnice a krajiny. Cestujúci vlakom v Semmeringu sa aj dnes cítia ako vo filme: za každou zákrutou sa vynára nová scenéria – skalnaté úseky, výrazné galérie, odvážne napnuté viadukty, a to všetko zasadené do očarujúcej krajiny jedného z posledných úpätí Východných Álp.

Technické majstrovské dielo

Železnica vedúca z Gloggnitzu cez priesmyk Semmering do mesta Mürzzuschlag bola prvou horskou železnicou so štandardným rozchodom v Európe, ktorá sa stala míľnikom v histórii výstavby železníc. Na prekonanie 459 výškových metrov na vrchol priesmyku a 271 výškových metrov smerom nadol potrebuje Semmerinská železnica 42 kilometrov, 14 tunelov, 16 viaduktov, viac ako 100 kamenných mostov a priepustov a rovnako aj stúpania, ktoré opakovane dosahujú maximálny sklon 28 %, čo je len o trochu menej, ako by bola potrebná ozubená koľajnica. Toto umelecké dielo na železnici naplánoval Carl Ritter von Ghega, syn albánskych rodičov narodený v Benátkach, ktorý v polovici 19. storočia nastúpil ako hlavný inžinier južnej železnice – typická kariéra technikov v cisárskej a kráľovskej monarchii, ktorá zjednocovala národy. Na stavbe trate v rokoch 1848 až 1854 pracovalo asi 20 000 robotníkov, z ktorých jednu tretinu tvorili ženy.

Čaro fin de siècle

Viedenská smotánka sa mohla v tom čase dostať do alpského regiónu vlakom za jednu hodinu. Vďaka novému spojeniu sa oblasť v okolí Semmeringu stala obľúbeným letným útočiskom všetkého, čo malo vo Viedni peniaze, postavenie, vznešenosť alebo kultúru. Hravé vilky a veľkolepé hotely, pôvabné kúpeľné záhrady a tradičné kúpeľné divadlo v Reichenau, promenády v Semmeringu s veľkolepou panorámou úchvatnej železničnej trate Semmerinskej železnice: v tomto stredisku, ktoré v minulosti patrilo k jednému z popredných európskych klimatických kúpeľov, možno ešte aj dnes pocítiť očarujúcu atmosféru fin de siècle.

Letovisko a lokalita pre zimné športy

Dnes je Semmering vďaka dobre vybudovaným lyžiarskym tratiam hojne navštevovaným miestom aj v zime. Samotná vnútorná podstata regiónu je však zdržanlivá, nenápadne a elegantne spája súčasnosť s históriou. Prejdete sa tichými lesmi, budete stáť v úžase pred nádhernými vilkami z obdobia Gründerzeit a môžete aj prenocovať v štýlových stavbách z obdobia Belle Époque . Kdekoľvek v Semmeringu sa nachádzate: šanca, že do určitej vzdialenosti budete počuť rachot kolies vlaku zaradeného do svetového dedičstva je veľmi vysoká.

Semmering