Sila prírody v lese aj žalúdku

Od rastlín k vode: Johann Pichler by mohol písať romány o výnimočnej sile rokliny Ysperklamm, Lukas Krenn ju využíva v svojom hostinci s pálenicou.

Keď Johann Pichler sprostredkúva krásu prírody v rokline Ysperklamm, presne vie, ako pôsobí na telo. Lukas Krenn zase dokonale pozná údolie Yspertal najmä po stránke chuťových vnemov: Jeho hostinec s pálenicou Wirtshausbrennerei Krenn využíva silu tamojších rastlín a ovocia a koncentruje ju predovšetkým do ušľachtilých páleniek.

V lesoch čerpáme nové sily. Keď nimi prechádzame, vdychujeme terpény, látky, ktoré rastliny uvoľňujú do lesného vzduchu a ktoré potom posilňujú aj imunitný systém človeka. Lukas Krenn si v prírode v okolí rokliny Ysperklamm okamžite spomenie na tieto chemické reakcie vyvolané zeleňou. „A my tu máme okolo seba množstvo zelene!“ hovorí mladý hostiteľ z prevádzky Wirtshausbrennerei Krenn v obci Yspertal. Odporúča, aby ste si pri potulkách roklinou dopriali dostatok času a mali svoje oči otvorené dokorán: Je tam stále čo objavovať. Tento postoj s ním zdieľa aj Johann Pichler, „pravý rodák z Yspertalu“, ktorý vás ako skúsený sprievodca prírodou a krajinou vezme na túry na tie najkrajšie miesta. Zatiaľ čo Pichler ľuďom ukazuje a vysvetľuje, ako možno využiť silu tamojšej prírody, silu údolia Yspertal zúročujú najmä kulinárske špeciality v hostinci s pálenicou Krenn. A následne hostia, keď ich ochutnajú – počnúc domácimi pálenkami.

Voda, drevo a oheň

Silu živlov v rokline Ysperklamm využívali už v 16. storočí. V tých časoch bolo na jej hornom konci vytvorené jazero „Ödteich“, ktoré bolo určené na splavovanie dreva. Keď potom vyrúbané drevo splavovali roklinou smerom na Viedeň, „bol to riadny prúd a za chvíľu bolo pri Dunaji,“ hovorí Johann Pichler. Tento 76-ročný muž získal pozorným sledovaním a počúvaním najrôznejšie vedomosti a, samozrejme, pozná nielen mnohé legendy, ale aj históriu rokliny ako dopravnej cesty pre drevo, ktorá bola využívaná až do roku 1929. Dnes patria cesty v hustom Weinsbergerskom lese turistom a divoko tečúca voda rieky Ysper rybám, pstruhom potočným alebo sivoňom, ktorými sa to v nej len tak hemží. Pričom sa o ňu musia podeliť: Tamojší vodovod je totiž napájaný aj vodou z prameňa rieky Ysper. „To je aj jeden z faktorov úspechu našich páleniek, ktorých základným prvkom je voda,“ hovorí Lukas Krenn. „Tunajšia voda je veľmi špecifická, železitá a mäkká.“

Pálenica Wirtshausbrennerei Krenn, ktorá využíva aj energiu lesa, získala už viac ako 800 medzinárodných ocenení: V jednej z pecí kúria drevom z vlastného lesa na Kaltenbergu neďaleko rokliny. K úspechu silných páleniek však asi najviac prispievajú miestne bylinky a ovocie, ktoré sa do nich pridávajú: Podľa Krenna je najšpecifickejšia práve pálenka z vlastných mirabeliek.

Vpred za divokou silou rastlín

Cestou do rokliny sa sem-tam zalesknú okrúhle plody sliviek na ovocných stromoch, z ktorých niektoré patria hostincu s pálenicou: „Z mirabeliek vyrábame pálenku, ale napríklad aj džem alebo dezerty,“ hovorí Krenn. Okrem toho sa v tejto oblasti pestujú aj niektoré odrody jabĺk a hrušiek, ako napríklad odroda hrušky Kaiserholzbirne, ktorá pochádza z údolia Yspertal, z hradu Habsburgovcov, Rorregg: „Má pre nás mimoriadny význam aj preto, lebo rastie len tu v rokline Ysperklamm a my ju chceme aktívne zachovať a zušľachťovať.“ Rodina využíva miestne rastliny aj na prípravu pokrmov v hostinci s pálenicou, zbiera kvety bazy a orgovánu, necháva fermentovať kimčchi z miestneho kalerábu a vyrába džin z vlastného chrenu. „Keď som vonku, zbieram žerušnicu lúčnu,“ hovorí Krenn, „a moja mama rada chodí k prítoku rieky Ysper, zbiera bylinky popri ceste a krája ich na zmes, ktorá sa pridáva takmer do každého jedla.“

Johann Pichler bez okolkov odpovedá aj na otázku, čo dokážu divé rastliny. Túto oblasť totiž dokonale pozná a zúčastňuje sa na stretnutiach na tému ako porozumieť prírode. „Som fanúšikom rebríčka s jeho bielymi alebo ružovými kvetmi, ktorý tu rastie popri ceste,“ hovorí. Každý deň pije rebríčkový čaj: „Tlmí reumatické a rôzne iné druhy ťažkostí.“ Keď je na prehliadke, odtrhne hrubý, špicatý list kostihoja, ktorý spoznáte podľa modrastých zvončekovitých kvetov, a požiada niekoho, aby si ho priložil na boľavé miesto. „Keď sa vrátime z prehliadky, bolesť je preč.“

Energetické miesto druidov

Pichler sa sám presvedčil o liečivom účinku a tiež o tom, že tento účinok presahuje samotné rastliny: „Prišiel som v rokline na miesto, kde som zrazu kráčal ako vymenený a mal som hrejivý pocit v nohách.“ Dnes už dobre pozná miesta popretkávané energetickými líniami s mimoriadnymi geomantickými vibráciami. „Využívali ich aj druidi,“ hovorí. Pozdĺž línií nájdete záhadné žulové skalné útvary, ktoré charakterizujú údolie Yspertal. Pichler pomáhal vytvoriť popri týchto dávnych kultových miestach aj „chodník druidov“, okružný turistický chodník v dvoch variantoch vedúci roklinou aj v jej blízkosti až k hostincu s pálenicou. Na tvorbe chodníka sa podieľal aj otec Lukasa Krenna. Syn nastúpil do rodinného podniku pred vyše rokom, predtým dlhé roky pôsobil vo Viedni. Teraz dokáže oceniť, aká jedinečná je oblasť v okolí rieky Ysper: „Výnimočné miesto sily a útočisko s nedotknutými lesmi, čistým vzduchom a nádherným výhľadom.“