VEĽKÍ LITERÁTI ČIAS MINULÝCH

TU HĽADALI LETNÉ OSVIEŽENIE

V minulosti boli hosťami mondénnych grandhotelov Südbahnhotel alebo Panhans a nechávali sa inšpirovať krásnym prostredím Semmeringu, ktoré im vždy vnuklo nové nápady a myšlienky.

Diela Arthura Schnitzlera, Stefana Zweiga či Karla Krausa sú dnes súčasťou „nového letoviska“. Okrem bohatej škály možností, ktoré ponúka okolitá príroda, tu nájdete aj pestrú kultúrnu ponuku – od festivalu Kultur. Sommer.Semmering cez festival v Reichenau a Raimundovské hry v Gutensteine až po festival Kultur.Sommerfrische.Puchberg.

 

Ruky bozkávam, Semmering.

Semmering a veľké domy na úpätí vrchu sa práve pripravujú na svoju renesanciu. Pretože letná sviežosť opäť pomaly prichádza. A hlási svoj návrat domov.

Semmering a letná sviežosť totiž jednoducho patria k sebe. A to nastálo, naveky vekov. Túto jedinečnú atmosféru si totiž môžete vychutnať najmä na originálnych miestach, ako je hotel Südbahnhotel alebo kúpeľný dom Semmering pred bránami Viedne. Môžete sa tu ponoriť do čias dávno minulých, ktoré sa niesli v znamení umenia a kultúry, jedinečnej atmosféry, dlhých rozhovorov a prechádzok. Príďte na predĺžený víkend a prebuďte ich aj seba samých k novému životu.

Najskôr bola železnica Südbahn, ...

Históriu železnice Südbahn písali odvážni vizionári, geniálni technici, mocní panovníci a investori ochotní riskovať. Všetko potrebné sa o nej dozviete v informačnom centre svetového kultúrneho dedičstva. Jedným – ak nie najdôležitejším z nich – bol Carl Ritter von Ghega. Jeho podobizeň je známa zo starých 20-šilingových bankoviek z roku 1967. Na zadnej strane bankovky je zobrazený jeho pravdepodobne najvýznamnejší projekt: Železnica Südbahn a obrovský, 184 metrov dlhý a 46 metrov vysoký viadukt „Kalte Rinne“, zasadený do prekrásnej panorámy regiónu Semmering. Ak si chcete malebný obraz zo starej 20-šilingovej bankovky pozrieť naživo, môžete tak urobiť počas túry na originálnej vyhliadke „20-Schilling-Blick“.

Carl Ghega sa stal hrdinom, pretože sa mu vtedy podarilo premeniť sny na skutočnosť: Železničný priechod cez Semmering, vo výške 895 metrov a stúpaním až 25 %. Tým sa v roku 1854 nielenže zapísal do dejín, ale jeho zásluhou sa Rakúsko stalo priekopníkom vo výstavbe horských železníc s plynulými, dlhými, strmými rampami. A ľuďom z lepšej spoločnosti tak zabezpečil pohodlnú cestu do letného sídla. „Dobytie juhu“ totiž prinieslo aj vznik novej bašty turizmu, ktorá aj dnes rovnako ako vtedy očarúva návštevníkov svojím jedinečným šarmom. Niet divu, že jej tvorcovi, Ghegovi, bolo venované celé múzeum.

… až potom hotely.

Potom, ako sa región Semmering stal prístupnejší a zvýšil sa tamojší nápor návštevníkov, našli si cestu doň popri šľachte, ktorá tu vlastnila vily, aj ľudia z lepšej spoločnosti. Prvým tamojším hotelom bol dnes už legendárny Südbahnhotel, ktorý bol postavený v roku 1882 vo výške 1 000 metrov nad morom. Tu sa malý cisár učil lyžovať, umelci stretávali svoje múzy a mecenášov, ženbychtiví mladíci vykrúcali na parkete vydajachtivé dievčatá a obchodníci riešili svoje záležitosti v zadných miestnostiach. Áno, bol to pestrý a veselý život. Tu sa prakticky zrodil kúpeľný a letný cestovný ruch a premenil malú obec na mondénne horské kúpele. Dnes tento majestátny hotel so 400 izbami – po rôznych prístavbách a rekonštrukciách – žiari ako ikonické umelecké dielo regiónu Semmering. Od konca 60. rokov minulého storočia až do leta 2017 zostali jeho brány zavreté. Dnes počas kultúrneho leta v Semmeringu môže Südbahnhotel opäť ožiť ako očarujúca nostalgická kulisa. Tak už dlhšie neváhajte, príďte a ponorte sa … do sveta, v ktorom môžete snívať.

Podobnú atmosféru kedysi vyžaroval aj kúpeľný dom Semmering. Bol postavený v roku 1909 v malebnej horskej scenérii. Ukážkovým spôsobom reprezentuje prechod od neskorého historizmu k funkcionalistickej moderne. Očarí vás svojou originálnou zmesou domáceho štýlu, zámockej architektúry a secesného štýlu à la Otto Wagner. Niet sa čo čudovať, že tento noblesný kúpeľný hotel využívali ako svoje letné útočisko aj veľkí myslitelia ako Max Reinhardt, Arthur Schnitzler, Gerhart Hauptmann, Peter Altenberg, Franz Werfel alebo Alma Mahler. Naposledy v ňom však boli ubytovaní hostia v roku 1988. To by sa však malo zakrátko zmeniť, pretože začiatkom roka 2020 kúpil objekt grazský hotelier Florian Weitzer. Originálna historická podstata objektu má byť počas rekonštrukcie zachovaná a hotel bude znovu otvorený ako hotel Grand Semmering.

A nakoniec: Uvoľnite sa a vychutnávajte

Na turistike sa dá skvele porozprávať, preto sa radi vyberiete aj na dlhšiu túru. Napríklad po železničnom turistickom chodníku Bahnwanderweg zo Semmeringu do Payerbachu vedúcom popri Semmerinskej železnici, ktorá patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tip: Určite si naplánujte návštevu hotela Looshaus am Kreuzberg, v ktorom sa môžete dobre najesť alebo aj prenocovať. Povedzme si totiž úprimne: Kto z nás by nechcel navštíviť priestory, ktoré navrhol slávny architekt Adolf Loos? Celkom na úrovni sa vyspíte aj priamo v Semmeringu. Môžete si exkluzívne prenajať vilu Villa Antoinette až pre 13 osôb vrátane bazéna. A je naozaj hodná každého centa! Kúsok odtiaľ začína turistický chodník Semmeringer Zauberblickeweg. Zavedie vás k vyhliadke 20-Schilling-Blick, impozantnej vyhliadkovej veži Doppelreiteraussichtswarte a na spiatočnej ceste k niekoľkým vilám v Semmeringu. Skvelým tipom na občerstvenie s dokonalou polohou je hotel Belvedere a na vynikajúcom jedle si môžete pochutiť aj v reštaurácii Löffler. Ak chcete vidieť, kade Carl Ritter von Ghega plánoval viesť Semmerinskú železnicu naprieč tiesňavou Adlitzgraben, vydajte sa po trase Semmering – Eselstein alebo si naplánujte návštevu Ghegovho múzea v Breitensteine. Po návrate dolu kráčate do prázdninového apartmánu vo vile Daheim so sviežou letnou atmosférou a skvelým výhľadom alebo priamo do centra k penziónu Landhaus Semmering.