Weinviertel

Oblasť Weinviertel je so svojimi viac ako 13 000 ha vinohradov najväčšou vinárskou oblasťou Rakúska a je preslávená svojimi malebnými pivničnými uličkami a ukážkovým vínom: Veltlínskym zeleným so svojou slávnou príchuťou zvanou „Pfefferl“.

Pojem Weinviertel je známy každému rakúskemu priateľovi vína, ale miera poznania tejto najväčšej rakúskej vínnej oblasti stúpa aj medzinárodne. Recept na úspech severovýchodného cípu Rakúska sa volá Veltlínske zelené, konkrétne vo forme pre oblasť typického označenie ako „Weinviertel DAC“.

V 77 vínnych obciach sa pozdĺž cca 400 km dlhej vínnej cesty oblasti Weinviertel nachádza vo vínnych uličkách viac ako 660 prevádzok – od vinární cez vinárske posedenia, vínotéky, vinárske pohostinstvá a ubytovacie zariadenia. Geograficky sa oblasť Weinviertel ako najväčšia vínna oblasť Rakúska rozdeľuje na tri úseky: Západný Weinviertel, Veltlinerland a Južný Weinviertel.

Typické vína a odrody hrozna
V súlade so svojou veľkosťou je v oblasti Weinviertel značná aj ponuka odrôd, pričom na poprednom mieste sa, samozrejme, nachádza hlavná odroda Veltlínske zelené. Víno Weinviertel DAC je preto vždy pre oblasť typické silnejšie Veltlínske zelené a k asociácii so zeleným, bielym a pri vysokej zrelosti aj čiernym korením sa pridáva aj ovocná vôňa a čerstvá kyslosť. A tomuto sa potom v oblasti Weinviertel hovorí „Pfefferl“. Tieto tri charakteristické komponenty boli v roku 2003 dokonca pridané k definícii vína „Weinviertel DAC“. Môžete tu však ochutnať aj odrody Chardonnay alebo Burgundské biele, ako aj skvelý Zweigelt a Portugalské modré, najmä v okolí tzv. „ostrovov červeného vína“, obcí Jetzelsdorf, Haugsdorf a Mailberg.

 

vinná cesta Weinviertel