Veterný mlyn v Retzi vo Weinviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Tam, kde je víno doma: Retz

Mesto Retz sa z hľadiska vinárskeho a kulinárskeho umenia vždy oplatí navštíviť. Čo okrem príjemných chvíľ môžete zažiť v tomto idylickom vinárskom meste, sa dozviete práve tu.

Na elektrobicykli pomedzi vinohrady a s nočným strážcom po zážitkových pivniciach: V Retzi sa všetko točí okolo vína. Nájsť tu vhodné prostredie na strávenie príjemného predĺženého večera vo vieche je naozaj jednoduché.

Pôžitok pod aj nad zemou

Južanská atmosféra v severnej časti regiónu Weinviertel? Áno! Nájdete ju v prekrásnom meste Retz s veľkým hlavným námestím a množstvom vínnych pivníc. Tú najväčšiu a najznámejšiu nájdete pod hlavným námestím: Zážitková vínna pivnica v Retzi je obrovský labyrint s dĺžkou 20 kilometrov, ktorý si najlepšie vychutnáte počas prehliadky v sprievode nočného strážcu. Nad zemou si určite prezrite historický komplex Verderberhaus na námestí Marktplatz, ako aj dom so sgrafitovou výzdobou, ktorý je zároveň symbolom mesta. Na hlavnom námestí zároveň leží aj náš tip na prenocovanie: Hotel Landgut & SPA Althof Retz, kam sa budete vždy radi vracať. Hotel Althof VinoSPA so strešným bazénom Infinity a výhľadom na vinice a nové weinviertelské vinárske izby s chladničkou plnou prvotriednych vín (ktorú možno tiež uvádzať ako miestny tip) predstavujú úplne očarujúcu zmes: moderný komfort zasadený do historickej atmosféry v kombinácii so srdečnou pohostinnosťou typickou pre región Weinviertel. Náš názor: Skvelé!!

Neustále cez vinice

Retz rozmaznáva svojich hostí kulinárskymi špecialitami podávanými v nádherných viechach, ako je napríklad viecha pri veternom mlyne Windmühlen-Heurigen Bergmann: Vydajte sa po chodníku na krátku prechádzku vinicami k starému veternému mlynu, kde si obklopení vinicami môžete vychutnať tradičné špeciality viech spolu s vynikajúcimi vínami z regiónu. Región Weinviertel najlepšie spoznáte na bicykli. Elektrické a klasické bicykle si môžete požičať v požičovni bicyklov v Retzi. Náš tip na trasu pre cyklistov v Retzi: Určite navštívte vínnu uličku v Stoitzendorfe a zastavte sa v jednej z mnohých viech po ceste. Alebo sa po namáhavej túre odmeňte skokom do osviežujúcej chladnej vody vo vodnom svete či doprajte si biely vínny strik na terase vínneho baru regionálnej vínotéky Retz: tu v najväčšej rakúskej regionálnej vínotéke môžete ochutnať viac ako 20 druhov skvelých vín z regiónu a vyše 300 vín si môžete kúpiť za ceny od výrobcov. Náš tip: vedúci vínneho baru a milovník grilovania Klaus Gössl pripravuje v lete na grile pri rôznych príležitostiach vynikajúce letné „prílohy“ k vínam z regiónu Weinviertel!

Dovolenka s chuťou

Jedlo v Retzi je jeden veľký pôžitok. Napríklad v reštaurácii Schlossgasthaus Brand, ktorá ponúka jedlá pripravené zo špecialít regiónu Weinviertel, ako je tekvica. Určite vás očarí aj reštaurácia Pollak’s Retzbacherhof, kde si v starej gaštanovej záhrade môžete vychutnať špargľu, teľacie pľúcka a kura z domáceho chovu – samozrejme, spolu s regionálnymi vínami. Je vhodné poukázať na aromatickú odrodu vína Veltlínske zelené, ktoré domáci s láskou nazývajú „Pfefferl“ a ktoré je typické pre región Weinviertel. A tomu, kto sa v jednej z mnohých viech v regióne Retzer Land až príliš „spriatelí“ s Veltlínskym zeleným, odporúčame Retzský taxík pre hostí, ktorý výhodne odvezie hostí domov. To môže byť dobrým tipom najmä počas osláv vinobrania, ktoré sa konajú v septembri, alebo počas putovania po stopách vína v regióne Weinviertel v jarných mesiacoch.