Weinherbst Architektur, © Niederösterreich-Werbung/Andreas Hofer

Víno a architektúra

Dolné Rakúsko je domovom vína už 2 000 rokov. Vďaka množstvu tradičných aj moderných vinárskych stavieb udáva Vínna cesta Dolného Rakúska trend európskej vínnej architektúry.

„Víno je poéziou vo fľaši!“ uvažoval už spisovateľ Robert Louis Stevenson v 19. storočí. Ktovie, či pritom myslel na dolnorakúske vína a vínnu architektúru? V každom prípade chutí víno Dolného Rakúska ako jedna báseň. Predovšetkým vo forme pôžitku. Nikde inde sa tak skvelo nespája víno s dobrým vkusom: v tekutej forme vína a pevnej forme vínnej architektúry.

Čo už isto viete: Aby víno chutilo ako jedna báseň, musí sa naraz úspešne snúbiť niekoľko parametrov: najlepšia poloha, ideálna klíma a mimoriadni vinári. Sladké hrozno si vyžaduje skúsenosti a odhodlanie. Iba tak sa môže neskôr premeniť na chutné víno. Najlepšie vína pochádzajú z najlepších viníc. Na týchto krásnych miestach dozrieva aj vynikajúca vínna architektúra. Vínne hospodárstvo v Dolnom Rakúsku v sebe fascinujúcim spôsobom spája tradíciu a modernu vo forme architektúry, ktorá posilňuje jeho regionálnu a stavebno-kultúrnu identitu. Symbióza architektúry a vína. Víno chutí najlepšie v tradičných a malebných vínnych uličkách. Alebo z jednoduchého pohára vo vieche. Až v 181 obciach možno nájsť dokopy 1 100 vínnych uličiek, ktoré tu s láskou ľudovo prezývajú „dedinky bez komína“. Nasledujúci deň si potom môžete v modernej architektúre príjemne vychutnať ochutnávku vína s vinárom. Vo vínotékach a vínnych svetoch získajú návštevníci cenné vedomosti na tému vína, a zároveň si „poéziu vo fľaši“ môžu rovno zakúpiť aj na príjemne strávený večer doma. Mimoriadne obľúbená je aj dovolenka priamo vo vinárstve u vinára podľa vlastného výberu.

Symbióza vína a architektúry