Vzácne vínne špeciality pred bránami Viedne

Vínnu cestu regiónu Thermenregion premieňajú na eldorádo pôžitkárov práve autochtónne odrody hrozna, ako sú Rotgipfler a Zierfandler, alebo aj pôžitkárske viechy.

Už ste niekedy pili pohár vína Zierfandler alebo Rotgipfler či ochutnali z teplého bufetu vo vieche? Na vínnej ceste Thermenregion, ktorá sa nachádza v regióne Wienerwald, si vďaka autochtónnym odrodám hrozna a pôžitkárskym viecham ctia a uchovávajú svoju vlastnú vínnu kultúru.

Región Thermenregion začínajúci na juhu Viedne patrí k najtradičnejším vínnym revírom Rakúska. Už Rimania tu pestovali hrozno, pričom v stredoveku sa o miestne vinohrady starali cisterciánski a benediktínski mnísi.

Autochtónne špeciality: Rotgipfler a Zierfandler

Okrem hlavných dolnorakúskych odrôd hrozna, akými sú Veltlínske zelené alebo Zweigelt, dozrievajú v regióne Thermenregion aj vzácne špeciality, napr. Rotgipfler a Zierfandler. Obe autochtónne odrody bieleho hrozna ťažia zo svojej chránenej a slnečnej polohy na okraji Viedenského lesa, pričom ich vo väčšom množstve pestujú iba tu.

Jedinečná vinárska kultúra

Pôžitkári navštevujú legendárne vínne obce na vínnej ceste Thermenregion, ako aj obce Gumpoldskirchen alebo Pfaffstätten, no nielen kvôli ich skvelým vínam, ale aj samotnej príťažlivosti miestnych viech. Pohostinstvá prevádzkované vinármi sa vyznačujú bufetmi plnými studených aj teplých jedál, vďaka čomu patria k najlepším viecham v celom Dolnom Rakúsku.