JARNé

prebudenie

Frühling in der Buckligen Welt, © Wiener Alpen/Luckerbauer - Flotoanker

Zažite jar všetkými zmyslami

Všetko sa opäť vyfarbuje. Od hlavy až po päty sme zachytení v jarnej žiari farieb.

Opojná zmyselnosť je v nás a okolo nás. Prebuďte sa! Jar je konečne tu. Prírodný folklór nás vedie, keď život opäť ožíva. Inšpiruje, zvádza a udivuje - rok čo rok. Otvorte oči, uši a ruky, je tu toľko krásy, ktorú môžete objaviť!

1. Ochutnať

Čerstvo nazbierané a predovšetkým nie obyčajné: sezóna jedlých divokých byliniek zo záhrady, lesa a prírody sa začala. Intenzívne zelený, čisto vitamínový a na jar miláčik všetkých je všetkými o divoký cesnak vo všetkých svojich odrodách je rozhodne sezónou. Pri zbere buďte opatrní: žihľava je zdravá a môžete si ju vychutnať ako chutnú prílohu alebo čaj. Slnečné žlté kvety púpavy sa používajú na výrobu medu, z listov sa pripravuje výdatný šalát a v dolnorakúskych lesoch sú dobre ukryté smrekovce skutočnou pochúťkou. Jemne opražené, sušené alebo ako chutné korenie do omáčok a šalátov.


2. Ovoňať

Zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite - nevonia jar nádherne? Cítime vôňu konvaliniek, čerstvej trávy, hyacintov, čistého vzduchu a slnka na našej pokožke. Príjemná prechádzka po dolnorakúskych výstavných záhradách zvyšuje náš pocit šťastia a okamžite dopĺňa zásoby vitamínu D a dopamínu (hormónu šťastia). Najmä hmyz láka vôňa pestrých jarných kvetov, a to nie celkom altruisticky. Interakcia medzi včelami a kvetmi, ... Feromóny sú samozrejme "horúcou" témou aj medzi ľuďmi a zvieratami, najmä na jar. Takže vo vzduchu je doslova "láska"!


3. Cítiť

Jasné, že jar a láska sú tak úzko súvisiace javy, že každý z nás sa pravdepodobne niekedy s touto kombináciou stretol celkom nečakane. Nemusí však vždy ísť výlučne o city medzi dvoma ľuďmi. Láska k športu, k pôžitku, k prírode... k rozmanitosti a kráse Dolného Rakúska, to všetko môžete zažiť a pocítiť. Chodiť bosý po lúke, užívať si teplo slnka alebo cítiť teplý jarný vietor vo vlasoch na cyklistickom výlete, čo viac si priať? Sieť 4 200 km cyklotrás, z toho 1 400 na 10 špičkových cyklotrasách, vás prevedie Dolným Rakúskom, ktoré sa pomaly prebúdza zo zimného spánku. Sloboda, čerstvý vzduch a jazda na koni - to je naozaj dobrý pocit!

4. Počuť

Mať za bezprostredného suseda kus prírody je pre niektorých požehnaním, ale pre ranných mrzútov postrachom: Pretože hlučný jarný tanec v korunách stromov a na lúkach sa začína o piatej ráno. Keď sa pri východe slnka konajú prvé vtáčie pytačky a teritoriálne "konkurzy", na ktorých sa svetu predstavujú kosy, drozdy, penice a holuby, sú hviezdami jarnej scény - aspoň akusticky! Nádherný výlet do jedného z mnohých prírodných parkov v Dolnom Rakúsku je tou správnou zvukovou kulisou: tam môžete počuť jar "naživo" a priamo.


5. Vidieť

Trblieta sa, šuští a skáče! V národných parkoch Dolného Rakúska sa divoké zvieratá po dlhom zimnom odpočinku naťahujú, a to dokonca v pozoruhodnom tempe. Plánovanie rodiny je na dennom poriadku, a tak sa zvieratá venujú páreniu a stavbe hniezd. Úprava a starostlivosť, boje o územie, dvorenie s cvrlikaním a škriekaním - jarný zhon v ríši zvierat sa nedá prehliadnuť. V zoologických záhradách a v našich záhradách však platí pravidlo: Nerušte!