Vínna jar vo Viedenskom lese, © Niederösterreich Werbung/Andreas Hofer

Vínna jar

Mladá, svieža, zvodná: Krajina vína Dolné Rakúsko privíta počas vínnej jari nový vínny ročník.

Zatiaľ čo pre vinárov je najvzrušujúcejším ročným obdobím jeseň, milovníkom vína začínajú najnapínavejšie okamihy až na jar. Čo sa totiž v jeseni zlisovalo a v zime dozrievalo, na jar čaká na ochutnanie.

Všetko klíči a pučí, vínne uličky rozkvitajú a vinári otvárajú dvere svojich pivníc: Spoločne s jarou začína v Krajine vína Dolné Rakúsko od konca marca aj nový vínny ročník. Lisovne a viechy sa vyupratujú na vinárske slávnosti a ochutnávky, lavičky a stoly sa vynesú do kvitnúcich záhrad a každý, kto pri vínnej turistike alebo na vínnej ceste pôjde okolo, dostane na privítanie malú chuťovku.

Mladé víno: Highlight sezóny

V tomto poprednom vinohradníckom regióne Rakúska sa už tisícročia všetko točí okolo dobrého vína. Na vínnu jeseň sa zbiera a počas vínnej jari sa ochutnáva. Jar je najlepší čas na získanie prehľadu o charaktere nového mladého vína a na naplnenie vlastnej pivnice.

Jeden región – tak veľa možností

Odhaduje sa, že Dolné Rakúsko je domovom vína už viac ako 4000 rokov a vďaka svojim celkovo ôsmim vinohradníckym oblastiam ponúka veľkú rozmanitosť. Od viníc z regiónu Wachau zapísaného na zozname svetového kultúrneho dedičstva, cez oblasti Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal až po Wagram, vinice v oblasti Thermenregion Wienerwald alebo regióne Weinviertel – nové ročníky známe ďaleko za hranicami a aj ocenené DAC vína chce človek jednoducho vychutnávať dúšok po dúšku.

Dovolenka vo vinohrade

Výlet na vínnu jar osloví všetky zmysly. Niet divu, veď Krajina vína Dolné Rakúsko ponúka vďaka viac ako 28 000 hektárov vinohradov so 75 % bielych a 25 % červených odrôd vždy to najlepšie. Preto sa v rámci vínnej cesty oplatí osobne preskúmať vinohrady či na jednodňovom výlete zažiť dolnorakúsku vinársku kultúru na vlastnej koži. A tak nie je prekvapujúce, že niektorí tu chcú hneď zostať dlhšie a skombinovať svoj pobyt s krátkou dovolenkou u vinára.

Top podujatia na vinárskej jari

Mladé víno: vrchol sezóny

Od viníc z regiónu Wachau zapísaného na zozname svetového kultúrneho dedičstva, cez oblasti Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal až po Wagram, vinice v oblasti Thermenregion Wienerwald alebo v regióne Weinviertel – nové ročníky známe ďaleko za hranicami a aj ocenené vína DAC chce človek jednoducho vychutnávať dúšok po dúšku.

Dolnorakúska kultúra Heurigen, © Wienerwald Tourismus/Andreas Hofer

Vinárske podujatia počas jari

Prečítajte si viac
Dovolenka u vinára vo Weinvierteli, Bioweingut Weber, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Ubytovanie s príchuťou vína

Prečítajte si viac
Na bicykli cez pivničné uličky, © WTG/Gollner

Cyklistika a turistika v regióne vína

Prečítajte si viac
Skutočné potešenie z tejto vínnej túry, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Vínne cesty na jar

Prečítajte si viac
Kvitnúce potešenie na Dunaji, © Niederösterreich Werbung/ Christian Majcen

Veľká udalosť: jar plná vína v regióne Dunaja

Prečítajte si viac
Vínne pivničné uličky Weinviertel, © Romeo Felsenreich

Naše vínne uličky

Prečítajte si viac
Putovanie za vínom naprieč Weinviertel, © Weinstraße Weinviertel

Putovanie za vínom naprieč regiónom Weinviertel

Prečítajte si viac
Vínna jeseň v Kremstali, © Barbara Krobath

Osem vínnych oblastí

Prečítajte si viac