Vianočné trhy v príjemnej atmosfére

Tento rok ma svojou očarujúcou atmosférou, nezabudnuteľnými chvíľami a obrovskou dávkou radostného očakávania Vianoc obdaria až tri vianočné trhy v Dolnom Rakúsku.

Trblietavé svetielka, zvuky Vianoc, kulinárske špeciality a idylické miesta – na vianočných trhoch Dolného Rakúska si možno advent užiť v mimoriadne príjemnej atmosfére. Tento rok si najkrajším spôsobom skrátim radostné očakávanie sviatkov na troch vianočných trhoch.

December – Niektorí ľudia sa dostanú do vianočnej nálady už prvým snehom alebo vôňou vianočného pečiva. U mňa je to množstvo svetielok a sviatočných dekorácií, vďaka ktorým je advent taký magický. Zvuky vianočných kolied, vôňa pražených mandlí a vareného vína – jednoducho návšteva vianočných trhov. Vianočné trhy sú pre mňa predzvesťou Vianoc, očarujú ma svojou zvláštnou atmosférou a stupňujú moju radosť z nadchádzajúcich sviatkov. Ponuka vianočných trhov v Dolnom Rakúsku je obrovská, takže sa rozhodne nikdy nenudíte. Už čoskoro navštívim tri trhy. 

Inak, volám sa Claudia, som dolnorakúšanka a rada cestujem po svojej domovine. Objavujem pritom stále nové a úžasné miesta, ako napríklad tieto tri vianočné trhy, o ktorých píšem aj vo svojom cestovateľskom blogu freets.

Prvý slávnostný vianočný trh na zámku Schloss Hof

Moje kroky smerujú najskôr na vianočný trh na zámku Schloss Hof. Presne v prvý týždeň adventu sa budem spolu so svojou rodinou prechádzať priestranným zámockým areálom. Barokový zámok a okolité panstvo žiaria slávnostným leskom a na zachmúrenej oblohe sa ligocú prvé svetielka. Stánky ponúkajú regionálne výrobky a vo vzduchu sa vznáša vôňa trdelníkov, mandlí a včelieho vosku. Pomaly preskúmame celý trh a pritom budeme obdivovať množstvo detailov, ku ktorým okrem iných patria aj obrovský adventný veniec, trblietavé snehové vločky na stromoch, luskáčiky či šaty z čečiny. Pri zvieracích výbehoch navštívime kozičky, somáriky či ovečky a rozmaznáme ich vytrvalým hladkaním.

Pritom určite nevynecháme ani prehliadku zámku. V slávnostnej sále objavíme obrovský vianočný stromček ozdobený perníkmi a na vianočnej výstave sa dozvieme viac o zvykoch predvianočného obdobia. Po návrate na slávnostne vyzdobené nádvorie sa už bude stmievať. Nad našimi hlavami sa budú ako druhá hviezdna obloha trblietať svetielka a dychovka pritom odohrá vianočné koledy. Započúvame sa do očarujúcej hudby a potom sa vydáme na posledné kolo okolo stánkov. Keď je úplná tma, mnohé svetielka žiaria ešte jasnejšie.

Očarujúca jednoduchosť na adventnom stretnutí v Hadrese

Adventné stretnutie v Hadrese dokazuje, že advent nemusí byť vždy len trblietavý. Od prvej chvíle ma očarila jednoduchosť a príjemná atmosféra tejto vínnej uličky. Malé okná lisovní sú vyzdobené čečinou a sviečkami a pred nimi stoja slávnostné stoly obložené vínom a dobrotami. Otvorené dvere vás zavedú buď do umeleckých dielničiek, alebo k útulným posedeniam.

V sychravom a chladnom počasí sa prechádzam po vínnej uličke v Hadrese a nechávam sa unášať predvianočnou atmosférou. Vychutnávam si čaro lisovní, tematickú výzdobu, vianočné koledy a vône visiace vo vzduchu. Zas a znova ma láka pristaviť sa a ochutnať pečené prasiatko, varené pivo, údeniny či iné pochúťky. Vo všeobecnosti tu vládne určitý pokoj a útulnosť. Nie je tu tlačenica, nikto sa neponáhľa a dokonca aj majitelia stánkov sa s vami radi porozprávajú. Jeden z nich mi pritom žmurkajúc rozpráva o „zákaze gýča“, vďaka ktorému pôsobí tunajší vianočný trh podvečer vskutku jedinečne, a hoci som vlastne už počas dňa bola nadšená, musím mu dať za pravdu: keď sa zotmie, je tu ešte lepšie. Vínna ulička sa po tme zahalí oranžovou žiarou nespočetného množstva sviečok, fakieľ a ohňových košov, ktoré sa stanú jediným zdrojom svetla (elektrické svetlo nie je okrem lisovní povolené), zatiaľ čo domy sa pomaly strácajú v tme. Spokojne sa postavím k ohňovému košu, popíjam varené pivo (znie to zvláštne, ale je výborné) a pozorujem, ako do tmavej noci odletujú iskry.

Záplava svetielok v záhradách: advent v Kittenberských zážitkových záhradách

Slávnostné zakončenie adventu na vianočnom trhu v Kittenberských zážitkových záhradách. Pomaličky blúdim vianočne vyzdobenými tematickými záhradami a záhradu po záhrade sa nechávam prekvapovať a očarovať svetielkami aj nápaditou výzdobou. Záhrady skrášľujú vyzdobené vianočné stromčeky, svetelný tunel, plávajúce hviezdy, vianočné gule, ohňové koše a mnoho ďalšieho. Prirodzenú a zároveň neodolateľnú kulisu pritom tvorí miestna zimná príroda – vyschnuté kroviny, vysoká tráva, holé opadané stromy a čiastočne zľadovatené rybníky.

S nadšením sa zas a znovu vydávam na potulky výstavnými záhradami a objavujem nové detaily. Na oblohe prianí zanechávam želania k sviatkom, sledujem vodné predstavenie na rybníku, počítam rozsvietené sviečky na adventnom venci (už tri) a vychutnávam si pečené gaštany a horúci punč. Počas zohrievania sa pri rustikálnej peci z oblohy ticho padajú snehové vločky, a hoci ich nie je veľa, ide to neopísateľne krásny okamih. Keď sa zotmie a začne sa predstavenie na javisku, utiahnem sa do tichých osvetlených záhrad a nanovo objavujem tisíce svetiel. Ešte týždeň a budú Vianoce, pomyslím si spokojne, než sa vydám domov.

Dobrý deň, to som ja...

nadšenkyňa cestovania, výletov a fotografovania, rozprávačka, matka dvoch dievčat, historička umenia, pôžitkárka a milovníčka prírody z južnej časti Dolného Rakúska. V mojom blogu freets spájam už od roku 2015 veľkú časť svojich vášní a pravidelne zdieľam svoje malé aj veľké objavy.

Tri otázky pre Claudiu z blogu freets

#Zimná láska pre mňa znamená… …všetky tradície pred Vianocami, čas strávený s rodinou a prvý sneh, či už doma, alebo na najbližšom kopci.
Toto u mňa MUSÍ byť každý advent Prechádzky vianočne osvetlenými mestami a ulicami, počúvanie vianočných kolied dookola, pečenie vianočného pečiva a jedenie pečených gaštanov.
Čo ma v zime hreje pri srdci Vzrušenie mojich detí počas toho, ako každý deň otvárajú ďalšie okienko adventného kalendára, aj všadeprítomná vianočná výzdoba.