Pohár vína, prosím!

Malá vínna revue o odrodách hrozna aj dolnorakúskych raritách, označeniach pôvodu a rozmanitosti odrôd.

Dolné Rakúsko je so svojimi 30 000 ha vinohradov najväčšou vínnou oblasťou Rakúska. Pod svojím menom snúbi bohatú ponuku vinárskeho ubytovania a vínnych štýlov domácich vínnych rarít, ale aj medzinárodných odrôd hrozna.

Plocha vinohradov v Dolnom Rakúsku tvorí až 60 % celkovej vinohradníckej plochy Rakúska. V rozdelení na biele a červené víno jednoznačne vyhráva kategória bieleho vína: 75 % tvoria biele odrody hrozna a 25 % červené odrody hrozna. Osem dolnorakúskych špecifických vínnych oblastí možno zadeliť zhruba do troch klimatických oblastí: Weinviertel na severe, údolie Dunaja na západ od Viedne a panónske Dolné Rakúsko na juhovýchode.

Ako chutí „skutočné dolnorakúske víno“?

Fakt, že Rakúsko sa o medzinárodný rozruch postaralo práve vďaka odrode Veltlínskeho zeleného, by si pred pätnástimi rokmi pomyslel len málokto. Suché vína tejto odrody hrozna si už z vínnych kariet domácej top gastronómie, ale ani vínnych kariet Veľkej Británie či USA takmer nemožno odmyslieť. Veltlínske zelené je so svojimi 50 % vinárskej plochy výkladnou skriňou medzi odrodami Dolného Rakúska. Naopak, Rizling rýnsky patrí k tým odrodám hrozna, ktorými si Rakúsko posilnilo svoju pozíciu vinárskej krajiny v zahraničí, a to aj napriek tomu, že jeho vinohradnícka plocha štatisticky predstavuje iba niekoľko percent z celkového rozsahu. Medzi znalcami vína je Rizling rýnsky, tak ako aj doteraz, kráľom všetkých bielych vín. V panónskom Dolnom Rakúsku južne od Viedne dozrieva niekoľko najlepších červených vín celého Rakúska, pričom tón v oblasti Carnuntum udáva odroda Zweigelt a v regióne Thermenregion odroda Svätovavrinecké. Navyše môžete všade nájsť aj špeciality: Zierfandler a Rotgipfler v oblasti okolo Gumpoldskirchenu alebo neustále populárnejšie víno Pinot Noir (Rulandské modré).