Pastviny v Ybbstalských Alpách

Či už sa spoliehate iba na silu svojich svalov alebo aj na elektrickú podporu, Ybbstalské Alpy s rozmanitou ponukou pre horských cyklistov vás zaujmú po všetkých stránkach.

Región horskej cyklistiky Ybbstalské Alpy boduje nielen svojimi rozmanitými trasami, ale zaujme návštevníkov aj rôznymi inováciami.

Cyklopark Königsberg má napríklad prvý vlek na svete, ktorý slúži na prepravu horských bicyklov. Okrem toho sa ponuka pre e-bikerov najmä v Hollensteine neustále rozširuje – tak offline, ako aj digitálne. Najmä pre elektrobicykle sú vhodné trasy okolo vrchov Hochkar, Königsberg a Yppsitz-Prochenberg.

Medzi obcami Hollenstein, Göstling a Lunz

Ybbstalských Alpách čaká spolu okolo 40 trás pre horské bicykle na to, aby ste ich objavili – samozrejme, najlepšie v kombinácii s príjemnou zastávkou na občerstvenie. Tajným tipom v Hollensteine je 26,5-kilometrová trasa Kitzhüttenalm-Tour (možná aj ako túra na horských elektrobicykloch so sprievodcom) a hlavnou atrakciou po ceste je tradičná chata Kitzhütte. Veľmi náročným okruhom pre horské bicykle je trasa Sonnbrand-Almtour. Trasa Sonnbrand-Alm začína na hlavnom námestí v obci Hollenstein an der Ybbs a prekonáva dĺžku 50 kilometrov a 2000 výškových metrov. Nádhernými výhľadmi oplýva kratšia, 18-kilometrová trasa Intersport-Fahrnberger, ktorá začína v obci Göstling a vedie k obľúbenej pastvine Siebenhütten na vrchu Königsberg. Medzi ďalšie okružné trasy patrí trasa Hochreit (štart/cieľ Göstling), ktorú možno skombinovať so zastávkou v stanici s občerstvením Ablass, alebo – pre e-bikerov – okružná trasa s výhľadom na jazero v obci Lunz/See so zastávkou v hostinci Almgasthaus Rehberg, ktorý je tajným tipom pre tých, ktorí túžia po odpočinku. Trasa MTB-Tour k chate Prochenberghütte s vyhliadkovou plošinou, ktorá leží vo výške 1100 metrov v obci Ybbsitz, je síce náročná, ale výstup hore si o to viac vychutnáte. V neposlednom rade zaujmú trasy z obcí Lackenhof a Waidhofen/Ybbs čistým prírodným zážitkom ďaleko od každodenného zhonu.

Čistý relax

Ybbstalské Alpy ponúkajú popri rôznych tradičných chatách určených na krátku zastávku na občerstvenie aj mnoho ubytovacích možností s kartou Wilde Wunder Card. Pri úspešnej rezervácii ubytovania vám hostitelia zúčastnení na programe kartu vystavia zdarma – k dispozícii je okolo 50 výletných cieľov a zážitkových programov s voľným vstupom, pri ktorých môžete ušetriť až 1000 eur. Jedným z týchto hostiteľov je napríklad 4-hviezdičkový hotel Fahrnberger v Lassingu, miestnej časti Göstlingu, ktorý je zariadený v príjemnom vidieckom štýle – a dušu vám pohladia „chatové kúpele“ s borovicovou saunou, ako aj ďalšími ponukami wellness a relaxácie vrátane kulinárskych bio špecialít. Saunovanie v severskom štýle si môžete vychutnať v centre obce Göstling an der Ybbs, iba 300 metrov od soľných kúpeľov Ybbstaler Solebad v hoteli Hotel Garni – Pension Scheiblechner. Tradičnú atmosféru vyžaruje farma Bauernhof Ablass vrátane stanice s občerstvením a múzea uprostred chránenej prírodnej a krajinnej oblasti neďaleko rašeliniska Hochmoor Leckermoos.

Hostinec Gasthof Jagersberger, ktorý sa nachádza v obci Hollenstein/Ybbs priamo pri cykloparku Königsberg a má k dispozícii aj požičovňu bicyklov, je preto ideálnym východiskovým bodom pre horských cyklistov na všetkých úrovniach zdatnosti. Hostinec navyše leží neďaleko zážitkovej bylinkovej záhrady – na tanieri vám teda naservírujú len tie najvyberanejšie a najkvalitnejšie regionálne výrobky. Len o 500 metrov ďalej na slnkom zaliatej samote leží farma Bauernhof Salcheck, ocenená štyrmi kvetmi.

Hosťovské izby má okrem iného v ponuke moderne a rustikálne zariadená Zámocká taverna Lunz am See v srdci Ybbstalských Álp neďaleko krištáľovo čistého jazera Lunzer See. Jedálny lístok ponúka tradičné rakúske a medzinárodné klasické jedlá. Stačí len párkrát šliapnuť do pedálov po Ybbstalskej cyklotrase a ocitnete sa v dedinke St. Georgen/Reith, kde gulášmajsterka Ursula Prosiniová podáva nielen ten najlepší guláš v Dolnom Rakúsku, ale vyčarí pre vás na tanieri sezónne špeciality a múčniky, o akých sa vám ani nesnívalo.

Príjemné osvieženie

Apropo Ybbstal – Ybbs ponúka viacero možností, ako ulahodiť svojmu ubolenému telu po náročnej túre na horskom bicykli. Vysoký komfort s nádychom nostalgie ponúka plážové kúpalisko v Hollensteine – na svoje si tu prídu aj deti. Pri kúpeli v rieke Ybbs sa zase stretávajú otužilé vodné víly a vodníci – voda v rieke má totiž zriedka viac ako 20 stupňov. Ak dávate prednosť teplejšej vode, najlepšie sa o vás postarajú v soľných kúpeľoch Ybbstaler Solebad. Vďaka vode s príjemnou teplotou medzi 32 a 34 stupňami v interiéri a exteriéri, ako aj masážnym tryskám a mnohému inému vaše srdce milovníka wellness zaplesá. Kúpalisko Lunz am See ponúka zážitok z kúpania v smaragdovozelenej vode jazera uprostred nádhernej prírodnej scenérie. A v júli si prídu na svoje milovníci kultúry na festivale Wellenklaengen s javiskom na jazere.

Vymeňte bike za hike

Ak už nemáte chuť na bicyklovanie, Ybbstalské Alpy vám majú čo ponúknuť. S kartou Niederösterreich-Card môžete objaviť niektoré turistické lahôdky: Napríklad zážitkový svet v údolí Mendlingtal s posledným funkčným zariadením na spúšťanie dreva v strednej Európe, vyhliadkovú plošinu 360° Skytour Hochkar s nádherným výhľadom alebo prírodnú rezerváciu Leckermoos v Göstlingu so zážitkovým chodníkom cez rašelinisko. Za návštevu stojí aj prehliadka pivného sveta Bruckners Bierwelt, pivovaru a liehovaru medzi obcami Gaming a Lunz am See, ktorý ponúka všetko, po čom túži srdce milovníkov zlatistého moku.