WeinWeg Langenlois, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Turistika za vínom

Medzi vinicami a vínnymi uličkami: Najobľúbenejšie vínne trasy

Prechádzka romantickými vínnymi uličkami, zdolanie vrcholu radosti a následná odmena v podobe nádherného panoramatického výhľadu na ďaleké vinice, zastávka vo vinárskej vieche a preskúmanie všetkých tajomstiev hrozna nielen v pohári, ale aj vo vinici – to je vínna turistika v Dolnom Rakúsku.

Osem dolnorakúskych vinohradníckych oblastí je známych nielen vďaka vínu, ale aj ako mimoriadne atraktívna dovolenková destinácia. A aký je najlepší spôsob spoznávania krajiny? Samozrejme, zblízka a krok za krokom. Práve preto sme pre vás zhrnuli najkrajšie vínne trasy vedúce vínnymi uličkami a vinicami až k vyhliadkovým miestam a vinárskym viecham.

# Kamptal: Vínna cesta Langenlois

Po prastarej spleti cestičiek môžete preskúmať idylické strmé aj rovné vinice regiónu, pričom sa dozviete zaujímavé fakty o kultivácii hrozna. Navyše je vínna cesta zaplnená neobyčajnými objektmi a stanovišťami na degustáciu – tzv. vínnymi sejfmi – ktoré turistov pozývajú na odpočinok a ochutnávku. Náš tip na ochutnávku: Zaistite si degustačnú súpravu a kľúč! Na bezpečnú cestu domov je to len pár krokov na železničnú stanicu Langenlois.

# Carnuntum: VIA.CARNUNTUM

„Všetky cesty vedú do Ríma“, hovorí porekadlo. Tri turistické trasy VIA.CARNUNTUM s dĺžkou 70 km vedú po stopách starých Rimanov cez región Römerland Carnuntum. V regióne medzi Viedňou a Bratislavou nájdete rímske náleziská, náučné chodníky a príbehy z dávnej minulosti. Milovníkom vína odporúčame najmä trasy VIA.VINUM. Ak chcete prísť verejnou dopravou, nemôže to byť jednoduchšie. Náš tip na príchod: Z Viedne vlakom na stanicu Kittsee, kde na vás už čaká autobus spoločnosti Postbus na jednorazový prestup.

# Weinviertel: Po stopách sokolov a pivničných mačiek

V najväčšom vinárskom kraji je, samozrejme, množstvo príležitostí na pešiu turistiku pre milovníkov vína. Náš tip: Vydajte sa so sokolom na „Malý sokolí let“ a počas 7 km dlhej túry preskúmajte Falkenstein pri obci Poysdorf, jeho zastávky, odpočívadlá a históriu. V meste Hollabrunn na vás čaká ďalší hrdina z ríše zvierat. Návštevníci sa na 24 napínavých a chutných zastávkach vo vínnej uličke v obci Sitzendorf vydajú po stopách pivničnej mačky. Rozmanitá okružná trasa vedie cez rôzne pivnice a umožní vám hlboko sa ponoriť do regiónu – a v stanovištiach určených na degustáciu aj do chutného vína. Náš tip na príchod: Zo stanice Hollabrunn premávajú pravidelné vlakové spoje. Po troch minútach chôdze sa dostanete už k prvým stopám pivničnej mačky.

# Wagram: Turistika v obci Fels am Wagram

Cez obec Fels am Wagram, ktorá je treťou najväčšou vinárskou obcou v Rakúsku s rozlohou približne 800 ha, vedú tri turistické trasy. To sa pôsobivo odráža aj na túre po vrcholoch viníc a vínnych uličkách. Na najvyšších bodoch turistických trás sa vám naskytne nádherný výhľad na Tullnerfeld. Tip: V miestnom historickom múzeu Fels am Wagram (tel. +43 (0) 2738/200 10) a na prehliadkach vínnych uličiek (tel. +43 (0 )699/10 00 61 79) získate mnoho ďalších informácií o rozmanitom vinárskom regióne!

# Traisental: Tematická trasa Vývrtka

Traisental je vinárska oblasť s výhľadom, kde si prídu na svoje nielen obdivovatelia krajiny, ale aj milovníci vína. Vinári z jedinečných vínnych uličiek v oblastiach Ahrenberg a Eichberg postavili na najvyššom mieste obľúbeného turistického chodníka Hauersteig rozhľadňu v tvare vývrtky, ktorá je symbolom vína, príjemnej atmosféry a pôžitku. Náš tip na výlet: Keď chcete navštíviť prehistorické múzeum Nussdorf-Traisental, vydajte sa po ceste „Od Svätojakubskej cesty ku krížu Wetterkreuz“. Táto 8,5-kilometrová trasa vedie cez idylické lesy, vinohrady a ovocné sady priamo k múzeu a, samozrejme, k oceneným viecham, ktoré ponúkajú ochutnávku traisentalských vín DAC

# Thermenregion Wienerwald: Z Badenu do Thallernu

Viac ako desať kilometrov dlhá vínna turistická trasa, ktorá je ľahko dostupná vlakom z Viedne, vedie pozdĺž 1. viedenskej vodovodnej trasy cez známe vinohradnícke obce Viedenského lesa. Od Badenu cez Pfaffstätten až po Gumpoldskirchen a Thallern, návšteva možná počas celého roka, odporúčame navštíviť hlavne začiatkom septembra, keď sa v regióne Thermenregion koná podujatie Pôžitkárska míľa.

# Wachau: Welterbesteig Wachau

V dĺžke 180 km severne a južne od Dunaja sa ako stuha medzi 14 obcami svetového dedičstva UNESCO Wachau tiahne turistická trasa Welterbesteig Wachau. Popri viniciach a vinohradoch nadobudne turista vďaka preprave batožiny, vyhliadkovým lavičkám a výhľadom na Dunaj pocit ľahkosti. Jednoduchý je aj príchod. Vo Wachau je hustá sieť verejnej dopravy. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa unášať krajinou!

# Kremstal: Diaľková turistická trasa Kremstal – Donau

V okolí vinárskeho mesta Krems sa po oboch brehoch Dunaja rozprestiera údolie Kremstal, ktoré susedí s vinárskou oblasťou Wachau. Raj pre turistov, ktorý je ľahko dostupný verejnou dopravou, vás pozýva, aby ste sa vybrali ešte o kúsok ďalej. Na 100 km a 15 etapách spája diaľková turistická trasa Kremstal – Donau tri druhy pôžitkov – turistiku, víno a kultúru – do jedného. Medzi najvýznamnejšie miesta na trase určite patrí nádherné opátstvo Göttweig, zrúcanina Senftenberg, zážitkové svety vína a viechy, ako aj mesto Krems s jeho kultúrnymi pokladmi a kulinárskou ponukou. .