V MINULOSTI SA KĽÚČ OD VÍNNEJ PIVNICE ODOVZDÁVAL

AŽ NA SMRTEĽNEJ POSTELI

Pivnica patrila tomu, kto mal od nej kľúč. Taký zákon platil za dávnych čias.

V Dolnom Rakúsku sa nachádza až 1100 vínnych uličiek, väčšina z nich v regióne Weinviertel. Lisovne sa už dávnejšie otvárajú verejnosti počas slávností a prehliadok, na ktorých sa návštevníci zvyčajne dozvedia aj zaujímavosti o kľúčoch od vínnych pivníc. Podľa nich sa kedysi poznalo, kto je majiteľom – vínna pivnica patrila tomu, kto mal od nej kľúče. Preto chodili mnohí vinári s kľúčom od svojej pivnice aj spávať a svojmu nástupcovi ho odovzdali až na smrteľnej posteli.

 

Najkrajšie vínne cyklotrasy

S chuťou na cestách v ôsmich vinohradníckych oblastiach Dolného Rakúska.

Pôvabnú kulisu tvoria vinice, polia a malebné vínne uličky. Tempo udáva elektromotor alebo sila šliapania do pedálov. Viechy a prevádzky patriace do združenia Niederösterreichische Wirtshauskultur vás pozývajú urobiť si príjemnú prestávku. Cyklistika v jedinečných vinohradníckych regiónoch Dolného Rakúska sľubuje mnoho vzácnych momentov pre vaše oči, chuťové poháriky, nos a, samozrejme, aj srdce.

Nie je žiadnym prekvapením alebo môžeme povedať, že práve vinič môže za to, že v najväčšej vinohradníckej oblasti Rakúska vedú top cyklotrasy práve od vinohradu k vinohradu. Vínu sú však venované aj mnohé tematické cyklotrasy. Tu je našich Top 5 najlepších vínnych cyklotrás... 

# Cyklotrasa Thermenradweg

Pre nadšencov vína a cyklistiky v jednom je cyklotrasa Thermenradweg priamym spojením z mesta do vinohradov. Trasa po rovinatých cestách je maximálne nenáročná a vedie z okraja Viedne (Vorarlberger Allee) cez Vösendorf smerom na Laxenburg, popri kanáli Wiener Neustädter Kanal okolo známych vinárskych obcí, ako sú Kottingbrunn, Gumpoldskirchen, Pfaffstätten alebo Baden, až do Wiener Neustadt. Na trase je vždy možné prestúpiť na železnicu Südbahn alebo Badner Bahn.

# Poznávací cyklotrasy ve Wagramu

Hledej a najdi, to je heslo ve Wagramu! Projeďte se na kole nedotčenými lužními lesy, objevte skrytá vyhlídková místa a obdivujte členité terasovité vinice a pozoruhodné sprašové útvary. Cyklistika ve Wagramu je čistá radost z jízdy na dvou kolech, skutečná cesta za poznáním.  

# Traisentalská cyklotrasa cez vinohrady

Cez vinice a ovocné sady, dediny a vínne uličky, okolo hradov a múzeí vedie 15 km dlhá cyklotrasa Traisentaler Weinbergradweg, ktorá začína v Hollenburgu (v blízkosti Dunajskej cyklotrasy) a je známa mnohými nádhernými vyhliadkami s výhľadom na údolie Dunaja a údolie Traisental, ako aj na predhorie Álp a až na Viedenský les.

# Dunajská cyklotrasa

Marhule, víno, starobylé rímske mestá, zámky, impozantné záhrady: Najkrajší úsek známej diaľkovej cyklotrasy Eurovelo 6 vedie jednoznačne cez Dolné Rakúsko. Nájdite si čas a šliapte do pedálov popri striebristo-modrej stuhe Dunaja po bývalých spevnených cestách, ako aj po tichých dedinských cestách a vychutnávajte si výhľady a pohľady na známe vinárske oblasti. Tip na cestu: Z Dunajskej cyklotrasy občas prestúpte na vlak, ale nezabudnite si vo vlaku rezervovať miesto pre bicykel!

# Cyklotúra Weinviertel DAC

Zweigelt, Portugieser alebo Veltliner – v regióne Weinviertel sa nachádza množstvo rôznych vínnych cyklotrás v dĺžke od 35 do 75 kilometrov. Veľmi radi by sme vám odporučili vínnu túru so zastávkami, ktorou je cyklotúra Weinviertel DAC. Začína sa na hlavnom námestí v Retzi a vedie typickým pokojným prostredím regiónu Weinviertel cez Zellerndorf, Röschitz a Pulkau späť do Retzu, kde je možné pricestovať aj vlakom z Viedne.