Top aktuálne trendy pre znalcov vína

Vinári z Dolného Rakúska sú mladí, divokí a odvážni. Zatiaľ čo jedni stavajú na tradíciách, existujú na druhej strane neohrození modernisti, ktorí chcú svet revolucionizovať svojimi priekopníckymi vínnymi inováciami.

Genialita a šialenstvo majú k sebe blízko. Vinári sa sporia v rôznych otázkach, či už ide o oranžové vína, ktoré sa vymykajú akémukoľvek priemeru, alebo absolútne prirodzené vína, či dokonca kamenné sudy na víno. Čo všetko vynálezcovia medzi dolnorakúskymi vinármi zo svojho šťavnatého hrozna vyrábajú a aké priekopnícke nápady sa rodia za múrmi vínnych pivníc, o tom sa môžete dočítať tu.

Oranžové vína – štvrtá farba vína

Trendy prichádzajú a odchádzajú. A potom sa opäť vracajú. Tak vznikla nová trendová farba na vinárskom nebi, oranžová farba. Hovoríme o tzv. „oranžových vínach“ („orange wines“). Pritom ide o biele hrozno, ktoré prechádza procesom macerácie. Keďže fermentácia prebieha ešte v šupke bobuliek hrozna – ako je inak typické iba u červených vín – vzniká špeciálna oranžová farba. Mnoho vinárov tiež už pri fermentácii vôbec nepožíva prídavné siričité látky. Vinárstvo Weingut Gindl v Hohenruppersdorfe (Weinviertel) prisahá na túto štvrtú farbu.

Šumiví outsideri – Pet Nat, či ako sa to volá

Pôvodne pochádza z Francúzska a je prapôvodnou metódou výroby sektu. Existujú dôkazy o tom, že už okolo roku 1540 plnili mnísi z Limoux na jeseň neúplne sfermentované vína do fliaš, ktoré uzatvárali dubovými korkami. Víno ďalej dozrievalo až do skorej jari a voilá: zrodilo sa šumivé víno. „Pet Nat“ – petillant naturelle – sú tiež šumivé vína bez veľkých technických zásahov. Dvojica priateľov vinárov, páni Jurtschitsch a Arndorfer z Langenloisu (Kamptal), teraz pre Pet Nat dokonca rovno založili vlastné spoločné vinárstvo s názvom Fuchs & Hase. Kto sa chce dostať vysoko „na vrchol“, ten potrebuje špic – víno Kalkspitz. Christoph Hoch, vinár z Hollenburgu (Kremstal), sa taktiež postavil výzve vína typu Pet Nat.

O včielkach, kvietkoch a divokej prírode

Pozorní návštevníci s dobrými ušami môžu počas veselých letných dní v okolí vinárstva Bioweingut Geyerhof v obci Furth-Palt (Kremstal) začuť čulý ruch dážďoviek, vtákov, včielok a pod. V prevádzke Geyerhof je totiž každodenný život spätý nielen s vinárskou vášňou, ale aj spojením s prírodou. Už od roku 1988 tu svoje vinohrady obhospodarujú organicko-biologickým spôsobom a v danej oblasti patria k bio pionierom. Spoločne s vinárkou Birgit Braunsteinovou z Burgenlandu založili v roku 2012 projekt „wildwux“. A nie, nejde tu – ako by naznačoval názov – o zdivočené vinice. Skôr ide o cielené opatrenia na udržanie životného priestoru pre ohrozené druhy zvierat a rastlín. To teší nielen sysle, ale aj rosničky či modlivky!

To najprirodzenejšie na svete

Pred viac ako 5 miliónmi rokov vznikol tento materiál pod zemou tuhnutím magmy a svojím neskorším pohybom pod zemskou kôrou postupne prenikol až na povrch. Hovoríme o žule. Surovine pre novú generáciu vínnych sudov: tzv. kamenných sudov! Vybavené špeciálnymi vlastnosťami – žula dokáže dlhodobo udržiavať teplotu a zabraňovať tvorbe nepekného vínneho kameňa – sa v mnohých ohľadoch odlišujú od bežných drevených sudov.

Tieto sudy sa vyrábajú z jedného kusa – alebo lepšie povedané kamenného bloku – za vynaloženia veľkej dávky zručnosti a „kamenárskej remeselnej práce“, pričom jeden 50-litrový sud váži okolo 320 kilogramov. Mimochodom, tieto sudy sa okrem iného používajú vo vinárstvach Weingut Waldschütz (Kamptal) a Weingut Obenaus z Glaubendorfu (Weinviertel).

Pravda je ukrytá na dne fľaše

„Je to absolútne rafinované, a predsa úplne jednoduché,“ smial sa Franz Türk (vinárstvo Weingut Türk, Kremstal), keď predstavoval svoju absolútnu svetovú novinku. Jeho etikety na dne fľaše s premysleným farebným kódom. V prípade rizlingu na vás bude vykúkať slniečko marhuľovej farby, v prípade veltlínskeho zeleného slniečko v sivej farbe kameňa. Ozaj, Franz prišiel na tento nápad u svojho kolegu vinára vo Wachau, keď stál pred chladničkou na víno a nevedel rozoznať, aké vína sa v nej vlastne nachádzajú. Videl totiž iba dná fliaš. A tak sa zrodil nápad.

Veľké vína: v pivnici je niečo nové

Vína najväčšej vinárskej krajiny Rakúska sú exkluzívne, nekonvenčné a predovšetkým individuálne. Minimálne rovnako kultoví sú však aj vinári, ktorí sa za nimi ukrývajú. Či už ide o trend tzv. „nahých vín“ (žartovný názov prirodzených vín) alebo malá dierka vo väčšej diere na trhu, bez našich vinárov by krajina pôžitkárov chutila iba spolovice tak dobre!