Kremstal

Na pôdach zložených z pravekých kameňov, predovšetkým sprašových pôd, sa v okolí tradičného vínneho mesta Krems už po dlhé stáročia pestuje vinohradníctvo.

Skvelý prehľad o krajine vínnej oblasti Kremstal získate stojac na vrchu opátstva Göttweig: tamojší výhľad siaha od kopca Rohrendorfer Berg cez ochranný kríž proti nepriaznivému počasiu, tzv. Wetterkreuz, až po obec Krustetten a staré vinárske a kultúrne mestečko Krems, nachádzajúce sa priamo naproti.

V obci Krems an der Donau možno vzťah k vínu vidieť doslova všade. Krems nie je len jedným z najkrajších historických miest Dolného Rakúska, je to tiež staré obchodné centrum ležiace priamo na Dunaji. Mesto je neoddeliteľne späté s rakúskou vínnou kultúrou: z historického pohľadu vďaka množstvu starých vinární a dôkazov veľkej vinohradníckej tradície, na ktorú možno natrafiť doslova kdekoľvek. Ale tiež vďaka mladým, úspešným vinárom, inovatívnym spoločenstvám a pobočke modernej vinohradníckej školy.

Keby mohli vinice rozprávať, boli by v údolí Kremstal na programe napínavé diskusie. Koniec koncov sa viničové územie Vínnej cesty Kremstal s rozlohou 2 250 ha delí na šesť rozdielnych zón: najprv na samotné mesto Krems, konkrétne územia nachádzajúce sa na východe a severe, a okrem toho aj na malé vínne oblasti južne od Dunaja. Spojovacím prvkom charakteristickým pre vínnu oblasť Kremstal je skvelé Veltlínske zelené DAC, pričom nad rámec toho dosahuje výborné výsledky Rizling DAC a s rastúcou krivkou aj Chardonnay. Veltlínske zelené a Rizling reprezentujú od ročníka 2007 vínne oblasti Dunaja pod označením „Kremstalské DAC“.