Jedna perla za druhou

Medzi údolím Nibelungengau a oblasťou Carnuntum leží celý rad starobylých zámkov, hradov, opátstiev a zrúcanín.

Dunaj sa vinie Dolným Rakúskom po dĺžke 286 kilometrov – je to kultúrne najrozmanitejší úsek tohto veľtoku. Jeho tok lemujú bájne hrady, slávne opátstva, nádherné zámky a nespočetné artefakty z obdobia starovekého Ríma.

Cenný zdroj obživy, prirodzená hranica a odveká významná dopravná tepna: Ľudia už od pradávna radi osídľovali povodie Dunaja. Aj tí najvýznamnejší. Každý vládca na území dnešného Rakúska zanechal na brehoch Dunaja svoje stopy: Jeho tok lemujú pozostatky rímskych miest a kaštieľov, najmä v oblasti rímskeho mesta Carnuntum, stredoveké hrady a barokové kláštory a zámky.

Ako perly na šnúre

Pri plavbe po Dunaji môžete vidieť zrúcaniny hradov ako Aggstein  alebo Dürnstein, nádherné budovy opátstiev ako MelkGöttweig alebo Klosterneuburg, ako aj očarujúce zámky ako ArtstettenSchallaburg alebo feudálne barokové zámky v oblasti Marchfeld, ako sú zámok Schloss Hofzámok Niederweiden alebo poľovnícky zámok Eckartsau.

Naša rada: Na bicykli!

Drahocenné kultúrne dedičstvo na Dunaji si môžete pohodlne prezrieť nielen pri plavbe loďou, ale aj počas jazdy na bicykli. Napríklad po Dunajskej cyklotrase nazývanej aj EuroVelo 6, jednej z najobľúbenejších cyklotrás v strednej Európe, v skvelých cyklistických svetoch v regióne Carnuntum alebo po cyklotrase Marchfeldkanal-Radweg.