Carnuntum

Najjužnejšia vínna oblasť Dolného Rakúska sa vyznačuje rozmanitosťou a tradíciou, ako aj svojím takmer mestským nádychom – historická cisárska Viedeň je tiež vzdialená iba čo by kameňom dohodil (alebo niekoľko minút jazdy autom)!

Vínna oblasť Carnuntum sa tiahne východne od Viedne až po slovenské hranice. Kamenisté, ťažké pôdy s ílom a sprašami, pieskom a štrkom ponúkajú zvlášť odrodám červeného vína tie najlepšie podmienky.

Na špičke vedúcich domácich odrôd sa nachádza Blauer Zweigelt a Frankovka modrá, ktoré sú sprevádzané medzinárodnými prisťahovalcami, ako sú Cabernet Sauvignon a Merlot. Aj biele vína – špeciálne Veltlínske zelené a burgundské odrody, ale aj tradičné zmiešané odrody – sa vyznačujú špecifickou štruktúrou a silou. Označením „Rubin Carnuntum“ a symbolom carnuntumskej pohanskej brány posilňujú identitu oblasti, ktorej nositeľmi je hrdý zástup vinárskych osobností, aj červené vína typické pre región, predovšetkým Zweigelt, Frankovka modrá a Svätovavrinecké.

V blízkosti krásne obnovených marchfeldských zámkov, archeologického parku Carnuntum a národného parku Dunajské luhy sa nachádzajú kultúrne strediská regiónu. Vinárske obce ako Göttlesbrunn, Höflein alebo Prellenkirchen, známe aj množstvom útulných šenkových prevádzok, vždy lákali výletníkov, ktorí boli predovšetkým z blízkeho hlavného mesta Viedne.

 

Vínna cesta Carnuntum