Akú zimu máte najradšej?

Chladnú ale takú, čo zahreje pri srdci? Podľa nálady, zo všetkého trochu alebo máte vo svojom osobnom rebríčku vyhraneného víťaza – zobrali sme si na mušku rôzne zimné charaktery ľudí.

Typické Dolné Rakúsko: S klesajúcimi teplotami vás poriadne zahreje pri srdci. Neviete sa dočkať, kedy pocítite na tvári prvé snehové vločky, zanecháte svoje stopy v čerstvo napadanom snehu, oddáte sa chvíľke rozjímania pri pohári hrejivého vareného vína alebo z výšky zablúdite do diaľav – len tak pohľadom, na lyžiach alebo pešo.

1. „Herci“

# Sú to typy ľudí, ktorí si berú so sebou lyže na zimnú dovolenku len ako zástierku

Spravidla používajú miestny tradičný pozdrav priateľov v horách „Hollareituliö!“ Pretože neexistuje nič lepšie ako lyžovanie … Alebo si so sebou pre istotu vezmú kompletný, čerstvo navoskovaný lyžiarsky výstroj. Presne podľa hesla: Chuť by aj bola, len telu sa akosi nechce. Keď to uspokojí vašu dušu, lyže na vás môžu kľudne poslušne počkať aj v lyžiarni – nikdy predsa nemôžete vedieť, či niekedy naozaj nedostanete chuť si zalyžovať – a čo narobíte, keď už v tej novej lyžiarskej kombinéze vyzeráte tak skvele. V nej si dokonale vychutnáte nádherný výhľad aj spred horskej chaty s pohárom vareného vína alebo hrejivého čaju Jägertee v ruke.

2. Beznádejné prípady

# Sú to typy ľudí, ktorí neustále hľadajú dokonalý výhľad

Dobrý deň, servus, horám zdar! Ukáž mi svoje nebo … Pri stretnutí počas výstupov a zostupov na zimné alpské hory sa vždy priateľsky pozdravia. Všetkých totiž spája rovnaký cieľ: vrchol týčiaci sa nad všetkým. Najlepšie za bezoblačného, jasného zimného dňa s nádherným výhľadom doďaleka a pocitom, že sú bližšie k nebu ako k zemi. Menej je však niekedy viac, pretože nie každý vami vybraný skalný výbežok môžete zdolať bez vhodného horolezeckého vybavenia. Preto si výhľad do diaľky radšej vychutnajte zo značených chodníkov alebo vyhliadkových terás.

3. Samotári

# Sú to typy ľudí, ktorí si prírodu najradšej vychutnávajú sami

Konečne kľud! Môcť tam raz tak zostať …Každý z nás pozná tieto obrazy, ktoré v nás prebúdzajú túžbu: Bohato zasnežená zimná krajina v Dolnom Rakúsku, nedotknutá snehová pokrývka trblietajúca sa pod dopadajúcimi lúčmi slnka a niekedy môžete vidieť mohutné ľadové kryhy, ktoré pred sebou tlačí Dunaj – to všetko spolu vytvára nádherné prírodné divadlo. Okrem tejto nebeskej bielej nádhery však môžete v zime objavovať celkom sami aj lesy, vrchy a okolité dediny. Ideálne na pozorovanie vtákov a divých zvierat!

4. Motivovaní

# Tí, ktorí vždy čakajú pri stánku s vareným vínom ako prví 

Zima, brrr! Chladno a ešte chladnejšie … Musí ísť o nejaký druh kryofóbie (pozn. strach z chladu), ktorá do našich premrznutých rúk každú zimu vháňa obľúbené horúce nápoje s vínom, škoricou, badiánom, klinčekmi a plátkami pomaranča. Či už na snowboarde alebo v teplých zimných čižmách pri stánku s vareným vínom, po druhom hrnčeku je vianočná nálada zrazu o čosi hmatateľnejšia. Neustále dokola si pospevujete vianočnú odrhovačku „Last Christmas“, pri ktorej vám na ničom inom nezáleží. Potajomky si totiž myslíte – každý rok znovu a znovu – že je to jednoducho skvelé.

5. Fotomaniaci

# Sú to typy ľudí, ktorí si všetko musia odfotiť alebo natočiť na video

Toľká krása! Každý deň sa počíta … Alebo každý okamih. Zachytením toho správneho okamihu – mobilným telefónom alebo fotoaparátom – môžete počas zimných mesiacov s pokojnou, odpočívajúcou prírodou, slnkom nízko na obzore a pôsobivou architektúrou vytvoriť hotové umelecké dielo. S citom pre dokonalý uhol, strih alebo jednoducho akýmsi šiestym zmyslom pre výnimočné okamihy sa vám aj #bez filtrov podarí zverejniť na sieti krásu efektu, svetla alebo jednoducho samotnej krajiny.

6. Majstri v stylingu

# Sú to typy ľudí, ktorí na svahu vždy priťahujú pohľady všetkých naokolo

Juchachá! Uštipni ma, či sa mi to nezdá … macher na lyžiach, kráľ zjazdoviek – to sú dnes už nie príliš aktuálne označenia pre nápadných „snežných borcov“, ktorí vo svete lyžovania a snowboardingu vystupujú medzi ostatnými „normálnymi ľuďmi“ príliš sebavedome buď po módnej stránke alebo svojimi športovými výkonmi. Zvyčajne ich môžete pozorovať už od údolnej stanice, ako sa vynímajú z davu svojím spôsobom jazdy, voľným štýlom, skokmi na odrazových mostíkoch alebo originálnym oblečením. Ak im nevenujete dostatočnú pozornosť, snažia sa upútať okolie jazdou sprevádzanou hlasným výskaním.

7. Nadšenci aktívneho pohybu

# Sú to tí, ktorí prichádzajú na zjazdovku ako prví a odchádzajú ako poslední

Hor sa na svah! Stále na teba myslím … Nie sú žiadni spachtoši, sú neoblomní a využijú každú predplatenú minútu na svojom skipase až do poslednej jazdy. Profesionáli na zjazdovkách v pohybovej aktivite „lyžovanie“ väčšinou netúžia po dlhšej prestávke a za dostatočný relax pre telo aj dušu považujú čakanie v rade na vlek. A nedopusť ani náhodou, ó, sväté snežné delo, aby sa vlek zastavil kvôli tomu, že niekto vybočil zo stopy…

8. Manažéri

# Sú to tí, ktorí pri plánovaní dovolenky musia mať vždy všetko pod kontrolou

Lama volá! Pomaly sa prebúdzam … Nie celkom obyčajná a predsa trochu iná – zimná dovolenka, to predsa nemusí byť vždy len lyžovačka alebo sánkovačka. Dajte zbohom všednosti a doprajte si niečo výnimočné, na čo budete ešte dlho spomínať: Putovanie napešo – otázka znie: kto s kým? – celkom pokojne s lamou. Aby vás tieto roztomilé, sebavedomé zvieratá verne sprevádzali naprieč snehom a ľadom, musíte automaticky vsadiť na spolupatričnosť. Telefón a povinnosti môžete pokojne hodiť za hlavu.

9. Hladoši

# Sú to tí, ktorí hneď skoro ráno myslia na najbližšiu prestávku na občerstvenie

Parené buchty, cisársky trhanec, hruškovica a drienkovica. Príjemnú zábavu … Podnos sa pri každom kroku nebezpečne prehýba pod váhou najrôznejších dobrôt, tvrdé podrážky lyžiarok sa kĺžu po dlážke a vysokohorské slnko vám na tvári vyčarúva červený nos soba Rudolfa. Tak by malo vyzerať posedenie na chate počas lyžovačky. Výdatné občerstvenie a príjemná atmosféra sú presne to, čo potrebujete, pretože zjazd pred návratom poslednej kabínky lanovky dolu do údolia je aj tak dosť namáhavý.

10. Milovníci slnka

# Sú to tí, ktorí sa aj zo zimnej dovolenky vracajú domov opálení

Extratrieda! Slnko prichádza … Načerpať vitamín D, pozorovať trblietavé kryštáliky snehu a počúvať vrzgot čerstvého prašanu pod lyžami alebo topánkami za jasného slnečného dňa na horách je ako sen! Maledivy? To môže každý. A bez obligátnej červeno-hnedo-bielej masky na tvári od čelenky, slnečných okuliarov a úsmevu je dolnorakúsky saunový a wellness svet pravdepodobne príjemnejší ako slnko na vrchole.