Epizóda 2: Keď cyklistické srdce Petra bije rýchlejšie…

… potom nie sú príčinou náročné stúpania, ale veľa iných vrcholov na jeho obľúbených trasách. A tie vám dnes rád predstaví.

Pocit slobody na dvoch kolesách: Cyklistika pozdĺž riek alebo nevyužívaných železničných tratí, k najkrajším kultúrnym pokladom a vyhliadkam, popri horských panorámach alebo viniciach. Vybrať si z 10 top cyklotrás a 4200 km cyklochodníkov nie je vôbec jednoduché. Pre ktorú cyklotrasu by ste sa rozhodli?

Peter v tom má jasno a vybral si 3 svoje obľúbené trasy.

Tajným tipom je najobľúbenejšia cyklotrasa v strednej Európe, Dunajská cyklotrasa (Donauradweg). Na celodennej etape cez údolie Wachau preletí Peter popri pestrej palete výletných cieľov, strmých kamenných terasách, historických budovách a romantických prírodných scenériách, ktoré spolu s oddychovými miestami nabádajú ku krátkej prestávke. Tu by mal Peter na svojej rýchlej jazde pribrzdiť. Pretože keď je človek obdarený takouto krajinou, musí si jednoducho nájsť čas, aby si ju poriadne poobzeral. A preto Peter absolvuje jednu etapu loďou, aby si mohol vychutnať čarovné výhľady.

Ybbstalskú cyklotrasu (Ybbstalradweg), ktorá medzi riekou Dunaj a jazerom Lunzer See spája pokojné i divoké stránky regiónu Mostviertel, si Peter pamätá ešte z detstva. V tých časoch ešte premávali presne na tejto trati vlaky. Dnes cyklistov na výlete pozdĺž bývalej železnice sprevádza len jemné žblnkanie rieky. Na konci etapy čaká na unavených cyklistov špeciálne vyvrcholenie v podobe osviežujúcej vody jazera Lunzer See a okrem toho, samozrejme, aj legendárny ybbstalský pstruh.

Zaraďujeme výhybku a prechádzame z Ybbstalskej cyklotrasy na trasu Thayarunde v regióne Waldviertel. Cezhraničná cyklotrasa medzi Rakúskom a Českou republikou vedie popri zaujímavých pamätihodnostiach a starých reliktoch bývalej železničnej trate. Strýko Peter zobral Ellu a Jakoba na cyklovýlet na úseku trasy Thayarunde, ktorý je vhodný pre rodiny a vďaka terénu bez veľkých stúpaní, po ktorom premávala stará parná lokomotíva, zvládnuteľný aj pre malých cyklistov. Koniec koncov, železnica predsa nemohla ísť do kopca. Zdá sa, že aj Peter má radšej rovinaté úseky. Takto zostane viac času na príbehy o udatných rytieroch a okúzľujúcich hradných dámach z hradu Raabs a aj viac energie na ďalšie bicyklovanie po susediacich top cyklotrasách, ako sú Cyklotrasa Kamp-Dyje-Morava a Iron Curtain Trail (EuroVelo 13).

Objavte nádherné cyklistické trasy v Dolnom Rakúsku

Marillenverkostung im Weinhof Aufreiter, © Rita Newman Ponuka

Na bicykli za vínom a marhuľami

Krems: 2 noci vo Weinhof Aufreiter | wachauské gurmánske menu | marhule a ochutnávka vína | elektrobicykel na 2 dni

od 195,50 Eur
Kamp-Thaya-March Radroute, © Waldviertel Tourismus, Robert Herbst Ponuka

Cyklotrasa Kampa-Dyje-Morava

6-dňová cyklotúra po regióne Waldviertel | top cyklotrasa Dolného Rakúska | objavovanie kultúrnych klenotov | cyklomapa

308,- Eur
Am Iron Curtain Trail, © Waldviertel Tourismus, ishootpeople.at Ponuka

Trasa popri Železnej opone

7-dňová cyklotúra pozdĺž Železnej opony | výstava Železná opona na zámku Weitra | preprava batožiny

552,- Eur
Útulné miesta pozývajú na oddych, © schwarz-koenig.at Ponuka

Na bicykli k čistej vode

3-dňový okružný cyklistický výlet po regióne Mostviertel k riekam Ybbs a Erlauf a k jazeru Lunzer See

od 115,- Eur