Tipy na cestovanie vo Viedenských Alpách, © Michael Liebert

Tip na cestovanie: 48 hodín v horských regiónoch Viedenských Álp

Región Viedenských Álp v sebe ukrýva oveľa viac ako len vrchy Rax a Schneeberg:

Okrem týchto známych hôr neďaleko Viedne ponúkajú aj výletné ciele Bucklige Welt, Wechsel a Hohe Wand vyváženú kombináciu zážitkov uprostred prírody, intenzívnej akcie a nahliadnutí do oblasti kultúry.

Objavujte nádhernú zelenú krajinu pešo alebo na bicykli, zdolávajte vrcholy po strmých turistických chodníkoch alebo dobrodružných ferratách, vychutnávajte si opojné ticho prírody na pikniku na horskej pastvine alebo sa nechajte očariť prekvapujúcim menu v gurmánskej reštaurácii. Dôležité je len jedno: Nájdite si čas prísť sem a nadýchať sa pocitu letnej sviežosti – a tak už nebude nič, čo by stálo v ceste vašej nezabudnuteľnej krátkej dovolenke!

Užitočné informácie
kombinovaným lístkom Schneeberg-Rax sa dostanete na najvyššie vrchy Viedenských Álp zubačkou a lanovkou za zvýhodnenú cenu: Kombinovaný lístok zahŕňa obojsmernú jazdu zubačkou Schneebergbahn, ako aj lanovkou Rax-Seilbahn.
Pre dobrý spánok
Od jedinečných dvojlôžkových izieb na zelených lúkach cez rodinné farmy až po exkluzívne luxusné hotely – vo Viedenských Alpách si každý nájde ubytovanie podľa svojho vkusu. Tu nájdete prehľad všetkých možností ubytovania.

1. deň: Okolie pohoria Bucklige Welt a regiónu Wechselland

Variant 1: Pre všetkých milovníkov hôr, prírody a relaxu

Ráno: Posteľ v prírode
Čo poviete na to, prebudiť sa uprostred zelených lúk, kde váš prvý pohľad padne na jemne zvlnené pahorky pohoria Bucklige Welt? Umožňuje to „posteľ vo Viedenských Alpách na lúke“ v záhrade reštaurácie Triad v Krumbachu: Architektonicky štýlové, svetlom zaliate drevené konštrukcie v tvare kocky ležia v pokojnej lokalite s nerušeným výhľadom na okolitú zeleň. Deň naozaj nemôže začať krajšie!

Dopoludnia: Na elektrobicykloch pohorím Bucklige Welt
Trasa začína u „kráľa cyklistov“, pri prevádzke Krumbacherhof: Odtiaľ sa vydáte po nádhernej panoramatickej trasetrase ružovou záhradou a pokračujete po trase "Wetter" k najväčšej atrakcii celej trasy: veternému mlynu s vyhliadkovou plošinou v Lichteneggu!

Obed: Návšteva kozej farmy
Po usilovnom šliapaní do pedálov si zaslúžite krátku prestávku: Na Mandlovej kozej biofarme v Lichteneggu si pochutnáte na vynikajúcom čerstvom kozom syre, zatiaľ čo cez dve panoramatické okná môžete pozorovať kozy, ako sa hrajú v slame!

Popoludní: Na biozmrzlinu s výhľadom
Príjemná vyhliadková trasa k chladivému osvieženiu v Krumbachu: Zmrzlináreň Eis-Greissler Georga a Andrey Blochbergerovcov ponúka nielen široký výber lahodných prírodných druhov zmrzliny, ale aj regionálne jedlá, ktoré si najlepšie vychutnáte v pohodlí drevených ležadiel pri jazierku s leknami, zatiaľ čo si deti môžu vyskúšať voľný pád v „mliečnom kokteile“ v zážitkovom parku.

Variant 2: Pre všetkých milovníkov zábavy, akcie a relaxu

Dopoludnia: Zábava a vzrušenie na zážitkovej lúke Erlebnisalm Mönichkirchen
Na zážitkovej lúke Erlebnisalm Mönichkirchen je stále čo objavovať: Štvorsedačková lanovka Sonnenbahn vás pohodlne vyvezie na pastvinu vo výške 1200 m, kde na vás čaká rýchly zjazd do údolia po prvej kolobežkovej dráhe v Rakúsku alebo môžete stráviť hodiny plné zábavy na chodníku Schaukelweg.

Obed: Na pastvine Mönichkirchner Schwaig
Po takomto akčnom programe by ste si určite mali dopriať oddych a občerstviť sa v penzióne Alpengasthof Enzian alebo v hostinci Berggasthof pri horskej stanici: Na slnečnej terase si môžete pochutnať na vynikajúcich sezónnych jedlách.

Popoludní: Až do nebies v lezeckom parku
Lezecký park Hamari, ktorý taktiež nájdete v Mönichkirchene, ponúka zábavu a tú správnu dávku adrenalínu pre celú rodinu: V najväčšom dobrodružnom parku vo Viedenských Alpách si môžete vyskúšať svoje lezecké schopnosti na 12 parkúroch a 85 stanovištiach alebo si vychutnať pocit slobody na 600 metrov dlhej lezeckej trase Flying Fox.

Večer: Z pohoria Bucklige Welt do regiónu Wechselland a ďalej do regiónov Semmering-Rax a Schneebergland
Jedinečný Looshaus am Kreuzberg nie je len hotelom a reštauráciou, ale aj jedinečným zážitkom: Stráviť noc v izbách zariadených v jednoduchom štýle architekta storočia Adolfa Loosa a vychutnať si kráľovskú večeru s nádherným výhľadom na domáce viedenské hory Rax a Schneeberg je príležitosť, ktorú si nesmiete nechať ujsť!

2. deň: Letné osvieženie na Raxe a v regióne Schneebergland

Variant 1: Pre všetkých milovníkov hôr, prírody a relaxu

Dopoludnia: Dobrodružstvo priamo pred dverami
Od hotela Looshaus sa vydáte po chodníkoch s krásnymi výhľadmi naprieč riedkymi lesmi a zelenými lúkami na hrebeň Kreuzbergu: Tu sa vám otvorí impozantný výhľad na Semmerinskú železnicu zapísanú na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak pred chôdzou uprednostňujete jazdu na dvoch kolesách, môžete sa na Kreuzberg vydať aj na horskom bicykli.

Obed: Na Kreuzbergu v obkolesení zelených smrekov
Na malej čistinke leží tradičná chata Speckbacherhütte. Na nej si môžete vychutnať nielen fantastický výhľad, ale aj regionálne kulinárske špeciality. Tip: V máji začínajú kvitnúť 110-ročné rododendrony a vo vzduchu cítiť zvláštne čaro!

Popoludní: Relax na alpskom plážovom kúpalisku
Plážové kúpalisko Edlach zažilo od roku 1928 mnohé nezabudnuteľné letá. Od svojho znovuotvorenia v roku 2020 ponúka idylické kúpalisko pri Payerbachu svojim návštevníkom relax a oddych. Veď čo by to bolo za letný deň bez poriadneho skoku do osviežujúcej vody?

Večer: Kde kedysi jedli Freud a Frankl
Už pred viac ako 100 rokmi bol majestátny hotel Knappenhof neďaleko Reichenau obľúbeným miestom stretnutí kultúrneho letoviska. Hviezdičkový kuchár Max Stiegl dnes na jednej z najkrajších slnečných terás v Dolnom Rakúsku servíruje svojim hosťom regionálne špeciality a nezvyčajné kulinárske kreácie. Pohodlne sa usaďte, užívajte si a snažte sa precítiť, aké krásne je na chvíľu spomaliť a uvoľniť sa.

Variant 2: Pre všetkých milovníkov zábavy, akcie a relaxu:

Dopoludnia: V tieni rokliny
Obklopení skalnými stenami hlbokými až 60 metrov putujete po drevených lávkach a mostoch cez chladnú roklinu Johannesbach pri Würflachu. Prírodný raj pre deti i dospelých, ktorý poskytuje ochladenie aj počas horúcich letných dní, a ideálne miesto na romantické prechádzky vo dvojici!

Obed: Piknik pod holým nebom
Na úpätí pohoria Hohe Wand si môžete pochutnať aj na kulinárskych špecialitách v ovocnom sade ovocného sveta „Mohr-Sederl“: Jednoducho si rozložte na tráve deku a piknikový kôš a vychutnajte si jedinečnú panorámu!

Popoludní: Pre telo aj dušu
Termálne kúpele v Bad Fischau ležia uprostred niekdajšieho cisárskeho parku, kde medzi starými gaštanmi a romantickými trávnikmi na ležanie poskytujú prirodzený relax dva prírodné bazény s 19-stupňovou teplou pramenitou vodou.

Večer: Posledná zastávka u hviezdičkového kuchára
Šéfkuchár Christoph Puchegger je piatou generáciou, ktorá vedie rovnomenný hostinec vo Winzendorfe: Miesto kulinárskych pôžitkov, kde mladý šéfkuchár vďaka svojmu tvorivému duchu a vášni spolu so svojím tímom pripravuje jedinečné sezónne a regionálne jedlá. Držiteľ viacerých ocenení je ideálnym hostiteľom, u ktorého by ste mali zakončiť príjemne strávený víkend.