Flussradeln in Niederösterreich, © schwarz-koenig.at

Cyklotrasy pozdĺž riek

Bicyklujte naprieč riečnou krajinou a utečte na bicykli starostiam všedného dňa.

V momente, keď od blízkej vody zaveje príjemný vánok a vy sa priamo zo sedla bicykla budete môcť osviežiť v chladnej vode, budete vedieť, že bicyklujete po jednej z riečnych cyklotrás Dolného Rakúska. Dolné Rakúsko sa so svojimi riečnymi cyklotrasami perfektne hodí na krátke výlety aj výdatné cyklotúry. Korytá riek pritom udávajú prirodzenú trasu. Popri vode a v divokej prírode lužných lesov cyklisti neustále nachádzajú krásne miesta na oddych priamo pri vode.

Dunajská cyklotrasa, matka všetkých riečnych cyklotrás

Počas cyklistiky popri veľkom toku rieky Dunaj nájdu unavené lýtka na Dunajskej cyklotrase všetko, čo budú potrebovať. Okrem množstva výletných cieľov, ktoré lákajú zosadnúť z bicykla (napr. opátstvo Stift Melk alebo rímska usadlosť Carnuntum), pozývajú na rýchle schladenie aj mnohé kúpaliská. Kúpacia pláž Badestrand in Luberegg je najdlhšou prirodzenou piesočnatou plážou na Dunaji, kde si dospelí cyklisti môžu stavať svoje vzdušné zámky a tí najmenší zase hrady z piesku. Počas malej cyklistickej prestávky si môžete tiež oddýchnuť na brehoch jazera Weitenegg s možnosťou kúpania – priamo na úpätí zrúcaniny. Vďaka množstvu kômp pozdĺž trasy sa celkom jednoducho dostanete na druhú stranu rieky, napríklad z Dürnsteinu na pláž Donaustrand Rossatz-Arnsdorf na južnom brehu.

Na bicykli pozdĺž riek naprieč širokou krajinou

Vychádzajúc z Dunajskej cyklotrasy sa možno odkloniť aj na ďalšie riečne cyklotrasy. Z obce Ybbs an der Donau vedie smerom na juh pozdĺž šumiacej riečky Ybbs až do obce Lunz am See v srdci Ybbstalských Álp Ybbstalská cyklotrasa. Po ceste budete bicyklovať 2,5 km dlhou prírodnou pamiatkou „Ofenloch“, ktorá je krajinou zvetraných skalných útvarov a ktorú možno preskúmať výlučne zo sedla bicykla. Obec Krems an der Donau je zase východiskovým bodom cyklotrasy Kamp-Dyje-Morava, kde vás na oddych pozýva priehrada Ottensteiner Stausee, prírodná rezervácia Thayatal alebo chladné vínne uličky regiónu Weinviertel. V obci Waidhofen an der Thaya sa môžete jednoducho odkloniť na cyklotrasu Thayarunde a urobiť si prestávku v idylickom lesnom kúpalisku v obci Groß-Siegharts. Na Dunaji, v obci Traismauer, tiež štartuje aj Traisentalská cyklotrasa, po ktorej môžete bicyklovať od Herzogenburgu do St. Pöltenu priamo popri riečke Traisen a kde množstvo zastávok na jej brehu ponúka príjemné schladenie počas horúčav letného dňa.

Prehľad najkrajších riečnych cyklotrás Dolného Rakúska