Región termálnych kúpeľov Viedenský les pri Gumpoldskirchene, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Viedenský les

Bezprostredne pred bránami Viedne sa tiahne zelená idyla pastvín a lesov: Viedenský les je rajom pre voľný čas plný pohybu, histórie, hudby a vína.

„Je to ako byť v skutočnej divočine, a nie jednu či dve míle od jedného z najživších hlavných miest sveta,“ zhrnul pred 150 rokmi svoje dojmy z Viedenského lesa spisovateľ Adalbert Stifter. Bohato zalesnený región západne od Viedne mešťanom už odjakživa slúžil ako výletné miesto: najradšej na prechádzanie a rozjímanie duše, ale aj na brodenie liečivou vodou, spoznávanie kultúry alebo vychutnávanie si vína.

Pešo, na bicykli alebo s golfovou palicou
Už za Stifterových časov bol známy oživujúci účinok mierneho pohybu vo voľnej prírode. Dnes sa vo Viedenskom lese možno prechádzať po takmer 6 000 vyznačených kilometroch trás. K tomu ešte cez región vedie 46 trás pre horské bicykle v dĺžke viac ako 1 000 kilometrov. A kto by rád hýbal viac rukami ako nohami, na toho čaká v stredisku Golf ARENA Baden hneď deväť golfových ihrísk.

Víno, ženy a spev
Popri všetkom športovom vyžití, ktoré sa tu dá zažiť, je Viedenský les v podstate krajinou poézie. Hlboko zakorenený hudobný prvok tohto prostredia zaznamenali mnohí umelci, tu však predovšetkým skladatelia – napr. Ludwig van Beethoven, Franz Schubert alebo Johann Strauß. Žeby skladateľov do týchto končín lákala len tunajšia krása? Alebo to predsa len bolo vo víne? Vo vinohradoch legendárnych vinárskych obcí, ako sú Gumpoldskirchen alebo Pfaffstätten, dozrievajú tie najlepšie červené a biele vína, ktoré si človek vychutná najradšej v jednej z mnohých útulných viech tohto regiónu.

www.wienerwald.info