20-šilingový pohľad na Semmering, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Viedenské Alpy

Medzi sviežim letom a zimnou dovolenkou: Viedenské Alpy majú ako dovolenkový región v Dolnom Rakúsku mnohoročnú tradíciu.

Iba hodinu jazdy autom od Viedne sa Alpy ešte raz prezentujú v celej svojej nádhere a ponúkajú dostatok vysokohorského terénu. V lete sú obľúbeným turistickým regiónom a kvôli nádhernej alpskej panoráme sa tiež prezývajú „Rajom pohľadov“. Tento horský svet južne od Viedne sa však po idylickom babom lete pestrých farieb mení na zimný raj s najväčším územím na nočné lyžovanie v celej Európe!

Panoráma v raji
Strhujúca horská scenéria v okolí Semmeringu, Raxu, Schneebergu a Wechselu, ako aj jemné kopce oblasti Bucklige Welt, boli populárnou destináciou už v dávnych cisárskych dobách. Najmä po výstavbe semmerinskej horskej železnice, ktorá dnes patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, bolo nanajvýš módne ísť tráviť leto do okolitých hôr. Dnes však hostí do Viedenských Álp v Dolnom Rakúsku lákajú aj iné dráhy. Napríklad zubačka na Schneeberg. Alebo lanovka na pohorie Rax, ktorá bola uvedená do prevádzky už v roku 1926 ako prvá lanovka na prepravu osôb v Rakúsku.

Aktívne na kopci
Dolnorakúske Viedenské Alpy majú čo ponúknuť v ktoromkoľvek ročnom období. V zime sa postarajú o pohyb a radosť z lyžovačky alebo bežkovania, zvlášť na 100 km dlhej panoramatickej trati Wechsel-Semmering. V lete na návštevníkov čaká nespočetné množstvo dobre udržiavaných a prehľadne značených turistických a horských cyklistických trás, ako aj oddychové cyklistické oblasti, napr. slávna Biedermeierská cyklotrasa v romantickom Piestingtale. Alebo napríklad atmosféra a čistý vzduch v tradičných kúpeľných mestách Semmering, Reichenau a Bad Schönau. A v neposlednom rade aj tie praktickejšie stránky života, ktoré sa dajú najlepšie zažiť počas vychutnávania tekutých špecialít a zábavy na množstve festivalov.

www.wieneralpen.at