St. Georgen in der Klaus v Mostvierteli, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Mostviertel

Na miernej pahorkatine severu dozrieva hruška. V horách na juhu sa zase kedysi ťažilo železo. V regióne Mostviertel je rôznorodosť lákavým kontrastom.

Región medzi Dunajom a Alpami sa prezentuje ako vidiecky dovolenkový raj zvádzajúci na rozmanité objaviteľské výlety, horské dobrodružstvá a príjemné rodinné dovolenky: oblasť medzi Ybbsom a Ennsom spája divokým či miernym spôsobom rozmanitosť krajiny.

Od hrušky po železo
Región Mostviertel vyzerá v posledných aprílových týždňoch akoby zahalený v obláčikoch: v starých ovocných sadoch totižto práve vtedy kvitne nespočetné množstvo hruškových stromov. Okolo hruškového muštu (čiže kvasenej hruškovej šťavy) sa vyvinula jedinečná pôžitkárska kultúra, ktorá sa prejavuje nielen kulinársky formou miestnych špecialít, ale aj v rámci turizmu: muštové šenky, muštoví baróni, dom hruškového muštu MostBirnHaus, cyklotrasa sledujúca cestu muštu, hrdé štvorcové gazdovské dvory, v ktorých si možno vychutnať skutočnú vidiecku dovolenku – hruška vás tu zavedie k tým najovocnejším dovolenkovým dobrodružstvám. Značne drsnejšou, aj keď nemenej lákavou, sa krajina stáva, čím viac prenikneme na juh regiónu Mostviertel. Divokú horskú alpskú prírodu okolo vrchov Ötscher, Hochkar a Dürrenstein zdobia bizarné skalnaté útvary, hlboké priepasti a pramenisté potôčiky. Tu mali domov „čierni grófi“, ako sa kedysi prezývali mocní kováčski páni, kováči, uhliari a drevorubači.

Objavovanie kultúry
Múzeá a tematické chodníky pozdĺž Mostviertelskej železnej cesty tvoria spolu pestrú mozaiku, ktorá rozpráva historický príbeh z čias, keď bol tento región srdcom železiarskeho priemyslu. Okrem železa a muštu však môže Mostviertel ponúknuť aj mnohé ďalšie skvelé zaujímavosti: napríklad alpské krajiny, ktoré na svoje preskúmanie pozývajú v lete aj v zime; nádherné opátstva, ktoré potešia srdce každého milovníka kultúry; alebo Traisental, jednu z najstarších vínnych oblastí v Európe, so svojimi osviežujúcimi ovocnými vínami, s ktorými sa obchoduje ako s tajným pokladom; a nakoniec St. Pölten, krajinské hlavné mesto, v ktorom našli harmonické súžitie barok, secesia aj moderna.

www.mostviertel.at