Vínotéka Freigut Thallern

Víno

Popis

Wines from the thermal region and from the sophisticated wine scene

Zážitok z návštevy vínotéky Freigut Thallern sa začína hneď po príchode. Sotva kilometer od cesty Bundesstraße 50 pri Guntramsdorfe prejdete cez viadukt a ocitnete sa v úplne inom svete. Toto miesto zas a znova fascinuje aj tých, ktorí ho navštívili už mnohokrát.

Vínotéka sa nachádza v centre druhého najstaršieho vinárstva v Rakúsku. V 12. storočí bolo darované cisterciánskemu rádu. Víno sa tu vyrába nepretržite od 18. októbra 1141.

Budovy vinárstva pamätajú časy dávnej minulosti. Z iniciatívy rodiny Polzovcov bola veľká časť historických architektonických pamiatok zrevitalizovaná a zrekonštruovaná s láskou a vypätím všetkých síl. Vínotéka s modernými prvkami bola včlenená priamo do starého vínneho skladu. Vedľa sa nachádza sídlo preláta, bývalé sídlo správcu. Dnes je táto časť využívaná na prezentáciu a ochutnávku vín, ako aj na organizovanie seminárov. 

Vinárstvo a vínotéku vedú Margareta a Erich Polzovci. Rodina Polzovcov si prenajala celé vinárstvo opátstva Heiligenkreuz, aby tu vytvorila miesto neobyčajných vinárskych a kulinárskych zážitkov, ako aj pôžitku z bývania. Vínotéka je v prevádzke od roku 2011. Vďake výhodnej polohe neďaleko Badenu, Mödlingu a Viedne sú vínotéka a vinárstvo pre mnohých ľudí atraktívnym výletným cieľom.

Najlepšie vína zo 60 vinárstiev regiónu Thermenregion

  • Prezentácia autochtónnych odrôd z regiónu Thermenregion: Rotgipfler a Zierfandler
  • Vybrané rakúske vína ako kontrast k vínam z regiónu Thermenregion
  • Prehliadky s komentovanou ochutnávkou (výnimočným zážitkom sú stáročná pivnica na sudy a Giulianiho oltár v kaplnke Johanneskapelle)
  • Množstvo tipov pre znalcov vína od vyškolených zamestnancov (pri troche šťastia vám vaše otázky zodpovie aj samotný Erich Polz)
  • Kulinárske špeciality z Dolného Rakúska a Štajerska
  • Predtým než sa znovu vrátite do každodennej reality, v kľude si vychutnajte pohár vína

Prehliadka po vinárstve
Chceli by ste bližšie spoznať vinárstvo Freigut Thallern? Získať lepší obraz a nazrieť pod povrch vinárskeho remesla? Po predchádzajúcej dohode pre vás radi pripravíme prehliadku s ochutnávkou.

Celkový čas: 20 minút

Na začiatku prehliadky privítame svojich hostí v historickej kaplnke Johanneskapelle so slávnym Gulianiho oltárom. Potom spoločne navštívime pôsobivú barikovú pivnicu a bohatý archív raritných vín. V prelátskej miestnosti vás pozveme na ochutnávku 3 typických vín z regiónu Thermenregion. Pritom sa dozviete mnoho zaujímavého o vinohradníctve a o regióne Thermenregion.

Hovoríme po …
  • angličtina
  • nemčina
Poloha
  • pokojné prostredie
Vzdialenosť
  • na ďalšiu stanicu: 0.2 km

Pobočky a trasy