Kasematten Niederösterreichische Landesausstellung 2019

Historické miesto, Múzeum

Táto prevádzka je vynikajúca...

  • Karta Niederösterreich-CARD
  • Rakúsky znak životného prostredia

Popis

Kasemata (franc. casematte, zo stredogr. χάσμα chásma "štrbina", "zemná priepasť", "zemná priepasť" cez ital. casamatta "valová klenba") je klenba v pevnostnej konštrukcii chránená proti delostreleckej paľbe.

Jedinečné opevnenie vo Wiener Neustadte z hľadiska histórie architektúry pochádza z 12. storočia - z obdobia, keď bolo mesto založené z veľkej časti z výkupného za Richarda Levie srdce. Nie je preto prekvapením, že pri príležitosti Dolnorakúskej zemskej výstavy 2019 sa počas renovácie objavili početné archeologické a architektonicko-historické senzácie. Premena na moderný architektonický skvost bola veľmi úspešná. Víťazný projekt architektonickej kancelárie Bevk Perovik(http://bevkperovic.com), ktorý bol vysoko ocenený v medzinárodných odborných médiách, ukazuje, ako sa dá starej hmote šikovne dať súčasný účel s modernými prvkami.

Podzemné priestory s baštami a nárožnými vežami pred nimi pôvodne slúžili na obranu mesta. Neskôr sa využívali ako muničné sklady, protiletecké kryty a sklady piva, až kým na dlhé desaťročia neupadli do zabudnutia. Skutočnosť, že kazematy boli po stáročia pod zemou - čo umožnilo lepšiu obranu - nám dnes poskytuje vynikajúco zachované časti hradieb, opus spicatum, unikátnu Strada Coperta, násypy a mnohé poznatky o stavebných metódach tej doby.

Prehliadky týchto podzemných priestorov ponúkajú doteraz nevídané pohľady na opevnenie mesta, ktoré je vynikajúco zachované a má neuveriteľne vzrušujúcu históriu vo všetkých epochách, ako napríklad v časoch Habsburgovcov, tureckého obliehania, útokov Mateja Korvína z východu a mnohých ďalších. Vďaka tomu je jedno z najstarších opevnení v Európe od roku 2020 veľkou atrakciou vo Wiener Neustadte a stojí za návštevu.

V rámci revitalizácie sa kasematy rozšírili o funkčný priestor Neue Bastei, ktorý spolu so súborom starých historických kasemat tvorí jedinečné miesto na organizovanie kongresov, podujatí a svadieb. Táto lokalita s denným svetlom a priamym prístupom do mestského parku boduje rovnako ako jej perfektná centrálna poloha v bezprostrednej blízkosti železničnej stanice. Hotel Kasematten sa nachádza uprostred mestského parku a zároveň priamo v centre mesta a je ideálnym miestom pre akékoľvek ekologické stretnutie: príchod vlakom, bez potreby kyvadlovej dopravy a všetky hlavné atrakcie v pešej vzdialenosti.

Priame susedstvo hotela Hilton Garden Inn**** je pre mnohých organizátorov ďalším argumentom. Spojovacia cesta vás dovedie na miesto podujatia len po niekoľkých krokoch.

 

 

Pobočky a trasy