Z chaty na chatu na pohorí Rax

Reichenau an der Rax a Payerbach sú ideálnym východiskovým bodom na prechádzky ku krásnym výhľadom a príjemné túry.

Zlatým klincom Viedenských Álp je určite Rax. Nemyslíme tým len potešenie z výhľadu, ktorý sa vám z neho naskytne, ale aj chaty. Tie, ktoré vám zvlášť odporúčame, miesta, kde môžete prenocovať a tipy, čo všetko tam môžete zažiť, si môžete prečítať tu.

Reichenau an der Rax: Príjemná chatová turistika

Najkrajšie túry v Reichenau an der Rax majú spoločný východiskový bod: lanovku Rax-Seilbahn. Obľúbeným „športom“ je tu hore putovanie od chaty k chate – čomu sa pri mnohých skvostných chatách nie je prečo čudovať. Naším favoritom je 2-dňový výlet. Od horského hostinca Raxalpe so slnečnou terasou a skvelým ubytovaním vedie cesta popri chatách OttohausNeue Seehütte až k chate Habsburghaus, kde sa dá úžasne prenocovať a kde si budete môcť užiť pravdepodobne najkrajší západ slnka na Raxe. Pre rodiny je ideálna krátka trasa. Z horského hostinca Raxalpe pôjdete k chatám Ottohaus a Neue Seehütte, kde by ste predtým, ako sa opäť vyberiete na cestu, mali určite ochutnať šťavnaté bravčové pečené v peci na drevo a domácu tvarohovú štrúdľu, tzv Topfenstrudel. Oplatí sa vidieť: Pri chate Ottohaus sa nachádza alpská záhrada s rozlohou 4000 m². Tým, ktorí sa rozhodnú stráviť noc v údolí, odporúčame Raxalpenhof s fascinujúcou bylinkovou záhradou. Na ceste do Payerbachu je na programe krátka odbočka k zámku Wartholz. Bývalá cisárska vila s idylickým parkom, ktorý odhaľuje nádherný výhľad na pohorie Rax, so starou zámockou záhradou a elegantnou kaviarňou, ktorá vás zláka, aby ste sa tu zdržali.

Payerbach: Ponuka pre pôžitkárov

Payerbach sám o sebe stojí za výlet. Môžete si tu pozrieť Semmerinskú železnicu, ktorá je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a viadukt Schwarza, ktorý vás očarí 13 klenbovými oblúkmi. Náš tip: Určite navštívte Vinodukt (vinotéku vo viadukte Schwarza) a ochutnajte vína z oblastí od Viedne až po Triest – zo všetkých regiónov, ktorými prechádza železnica. Na gurmánske chúťky je zameraný aj farmársky trh s názvom Jakobi-Markt, na ktorom sú každú 1. sobotu v mesiaci ponúkané regionálne výrobky. S čerstvým proviantom v ruksaku sa potom môžete vybrať napríklad na jednu z našich dvoch obľúbených túr. Vyberte si buď trasu k chate Naturfreundehaus Knofeleben, kde môžete ochutnať regionálnu kuchyňu, dostať ďalšiu pečiatku do turistického pasu alebo príjemne prenocovať. Alebo trasu k reštaurácii a hotelu Looshaus architekta Adolfa Loosa vhodnú pre rodiny s deťmi a vzdialenú len 2 hodiny chôdze. V impozantnej, dvojposchodovej reštaurácii, ktorá bola kedysi obývačkou, vám odporúčame vyskúšať kreuzberského pstruha alebo špeciality z diviny a užiť si dych vyrážajúci výhľad na Rax a Schneeberg. V doline pre vás máme ešte jeden relaxačný tip na prenocovanie: hotel Payerbacherhof vybavený bio saunou, vírivkou a relaxačným zariadením, ktorý bol mimochodom postavený v rovnakom čase ako Semmerinská železnica.