Rosarium Baden bei Wien, © Rainer Mirau

Audiencia u cisára: Baden pri Viedni

Dovolenka v Badene pri Viedni je čistým letným osviežením: Pôžitok na každom rohu, zdroj nekonečnej inšpirácie a putovanie po čarovných viechach.

Existuje dôvod, prečo bol Baden pri Viedni obľúbeným letným sídlom cisárov a kráľov. Alebo lepšie povedané, je ich viac. Kúpeľné mesto Baden dodnes nadchýna najmä v období od mája do októbra svojou výnimočnou atmosférou a podmaní si vás vôňou 800 rôznych druhov ruží.

Ponorte sa do sveta kultúry a ruží

Pri prechádzke po pešej zóne v meste Baden neodoláte a podľahnete atmosfére vznešených cisárskych čias. Milé, malé obchodíky stojace jeden vedľa druhého; pričom nemôžete obísť Beethovenove pralinky (biela čokoláda, smotanový likér s karamelom a Fleur de sel Crunch!) v prevádzke cukrárenského majstra Herwiga Gassera „To najsladšie z najlepšieho“ v bývalom cisárskom sídle Kaiserhaus. V bývalom cisárskom sídle Kaiserhaus sa tiež konajú pravidelne sa meniace výstavy venované rôznym historickým témam a osobnostiam z rodu Habsburgovcov, ďalej pokračujete do nádherného rozária, ktoré je jednou z najväčších zbierok ruží v Európe. Odtiaľ je to len na skok k Beethovenovmu domu, kde na vás čaká „sluchový test á la Beethoven“ – je pozoruhodné, s akým slabým sluchom dokázal tento velikán skomponovať svoje veľkolepé diela v podstate iba v hlave.

Po stopách pôžitku

V okolí mesta Baden nenájdete turistickú trasu, ktorá by neviedla k nejakému kulinárskemu cieľu. Napriek tomu sa najväčšej obľube tešia dve trasy: Turistický chodník k reštaurácii Rudolfshof – skrátený variant Badenského kultúrno-turistického chodníka – vedie cez kúpeľný park popri Beethovenovom chráme a pokračuje cez Viedenský les k reštaurácii „Rudolfshof“. Ten, kto uprednostňuje vodu a víno, nájde to pravé na vodovodnej trase (na jar a na jeseň sa tu koná obľúbená Pôžitkárska míľa!) a bude bohato odmenený vo vinárskej obci Gumpoldskirchen. Obzvlášť obľúbené sú vína typické pre región Thermenregion, ako Rotgipfler a Zierfandler – a, samozrejme, typické občerstvenie vo viechach, pri ktorom vám odporúčame zastávku v reštaurácii 3erHaus, kde si môžete pochutiť na domácej slanine, čerstvom ovčom syre, vlažnom tafelspitzi s čerstvým chrenom a viedenskými zmrzlinovými marhuľovými knedľami! Do Badenu sa vrátite (pokiaľ nie ste až priveľmi namotivovaní) pohodlne vlakom a prenocujete v štýlovom hoteli At the Park Hotel.

Žiadne ďalšie stávky: Lepšie to už byť nemôže

Skutočne kráľovské ubytovanie na vás čaká v hoteli Hotel Schloss Weikersdorf – vrátane relaxácie v skvelých kúpeľoch. Cítite sa ako znovuzrodení a plní chuti na ďalšie badenské pôžitky: tentoraz navštívite „zelený trh“ so stánkami, ktoré sú chránenými pamiatkami, a stánkami so zeleninou a vínotékou Hauervinothek, v ktorej si cez dovolenku môžete dopriať pohár dobrého vína už aj doobeda. Neďaleko odtiaľ sa nachádza Múzeum Arnulfa Rainera, v ktorom kedysi sídlili dámske kúpele, a keďže pri umení aj vyhladnete, prejdete (opäť vlakom!) do kláštorného hostinca Thallern na neskorý obed. A pretože špecialita reštaurácie – vyprážané kura – je takmer „povinnosťou“, vrátite sa po 1. Viedenskej vodovodnej trase pešo do Badenu. Znovu sa prechádzate po romantických barokových uličkách a skončíte v kaviarni Café Clementine, kde – pozor, hrozí riziko závislosti! – si objednáte malú Badenskú ružovo-pralinkovú tortičku (s jemnou vôňou ruží a výraznou chuťou čokolády) a nakoniec zakončíte svoj fantastický deň v Kasíne Baden so šampanským a žetónmi v okázalom štýle obdobia Fin de Siecle.