Panoramabild Landeshauptstadt St. Pölten, © Mostviertel Tourismus/ Gabriele Schwarz-König

Hlavné mesto Dolného Rakúska St. Pölten: od provinčného mesta k tajnému tipu

St. Pölten žiari v novej kráse – vďaka miestnym podnikom, obchodnej a umeleckej scéne. Tu nájdete „to najlepšie“ z hlavného mesta Dolného Rakúska.

Pokojné, inovatívne, zvedavé: Mesto St. Pölten sa zmenilo, pričom nezabudlo na svoje regionálne korene. O prudkom rozvoji kabaretnej scény v hlavnom meste Dolného Rakúska, prečo sa výlet do mesta vyplatí a čo by ste si počas neho nemali nechať ujsť.

Nakúpiť a zamilovať sa

Po 30 rokoch od zvolenia za hlavné krajinské mesto už neostalo po niekdajšom provinčnom mestečku ani chýru. Mestu St. Pölten sa podarilo vyhraniť svoj profil najmä vďaka živej sieti lokálov, zaujímavým obchodom a modernej gastronómii. Najviac to cítiť v srdci mesta, na pešej zóne. Pri prechádzke po malebnej pešej zóne môžete v predajni  Sonnentor-Shop ochutnať nové kreácie bylinných čajov ekologickej značky z regiónu Waldviertel alebo navštíviť predajňu známej pestrej waldviertelskej značky GEA. Príjemne korenisté jedlá z jedného hrnca a výdatné polievky v modernom dizajne vám naservírujú v reštaurácii Supperiör. Hneď vedľa môžete obdivovať nádherné barokové fasády a dobre zachované domy v secesnom štýle, ako napríklad Olbrichov dom na ulici Kremser Gasse 41. Urobte si prestávku od nakupovania a vychutnajte si ju v spoločnosti lahodnej kávy značky Felix Kaffee v kaviarni Emmi alebo Café Pusch, kde majú v ponuke aj známe šišky zo St. Pöltenu, takzvané „Prandtauerkrapfen“. Neďaleko nájdete vonkajšiu terasu kaviarne Café Schubert, kde si môžete oddýchnuť, vynikajúci vínny bar Café im Palais Wellenstein a na predmestí St. Pöltenu, v Ratzersdorfe na vás čaká kulinársky vrchol hlavného mesta Dolného Rakúska: tradičná reštaurácia Gaststätte Figl s jej kreatívno-inovatívnou regionálnou kuchyňou (jednoducho nevyhnutnosť!).

Zelené hlavné mesto Dolného Rakúska

Úzku spätosť mesta St. Pölten s jeho okolím najlepšie vidieť na rušnom miestnom trhovisku. Vo štvrtok a sobotu môžete nakupovať na trhu na námestí Domplatz, v piatok na trhu Josefsmarkt. Výrobcovia a farmári tu ponúkajú výrobky z fariem: V stánkoch nájdete med, syry a klobásy, ako aj čerstvé kvety, rastliny a tú najkvalitnejšiu zeleninu z regiónu. Veľa zelene nájdete aj v prekrásnej rekreačnej oblasti priamo v meste pri jazere Ratzersdorfer See. Môžete si tam vychutnať skvelé možnosti na kúpanie, dostatok priestoru a príležitostí na športovanie a najlepšie napojenie na sieť cyklotrás (Traisentalskú cyklotrasu); po práci si obyvatelia St. Pöltenu zájdu posedieť na príjemnú terasu reštaurácie Seedose na pivo alebo strik.

Tam, kde sa noc mení na deň

Vie St. Pölten aj oslavovať? „Ánoooo“, znejú hlasy z početných hostincov a hudobných kaviarní! Kabaretná scéna v hlavnom meste Dolného Rakúska zažíva svoj boom: na divadelnej scéne Bühne im Hof sa konajú koncerty a kabarety, milovníci kina si môžu vychutnať jedno z najlepších rakúskych programových kín Cinema Paradiso. A v hudobnej kaviarni Egon oceníte neskutočné šunkofleky a koncerty na premietacom plátne. Ideálnu kombináciu jedla, nápojov a kultúry nájdete aj v novej reštaurácii Vinzenz Pauli, kde sú na programe čítania, koncerty a zaujímavé detské popoludnia. V neposlednom rade: Krajinské divadlo a koncertná sieň sú už roky zárukou najlepšej zábavy tej najvyššej kvality. A tí, ktorí veľa oslavujú a zažívajú, sa potrebujú aj dobre vyspať. Náš tip: Hotel D&C City Hotel s wellness zónou, gurmánskou reštauráciou a vlastnou záhradou vo dvore, vzdialený len dve minúty chôdze od barokového starého mesta.