Bikeparky vhodné pre rodiny

Dolné Rakúsko oplýva rozsiahlou a rozmanitou ponukou aj v prípade rodinnej horskej cyklistiky.

Početné cykloparky, trailové centrá a špeciálne navrhnutá ponuka trás v jednotlivých destináciách robia z Dolného Rakúska vysnívaný cieľ pre výlet na horských bicykloch pre celú rodinu.

Parky ako pre profesionálov

Zážitková aréna strediska St. Corona am Wechsel má k dispozícii vlastný mini cyklopark s dvoma trasami pre deti – 90-metrový dopravný pás privezie deti na začiatok oboch trás. Pravá, rovnejšia trasa je vhodná pre deti od troch rokov a pomáha najmä pri trénovaní rovnováhy. Deti od piatich rokov sa môžu spúšťať po trase vľavo – rýchlejšie úseky a malý kúsok lesa sú prvými výzvami, ktoré môžu prekonať. A v neďalekej reštaurácii sa môžu dosýta posilniť veľkí aj malí hladoši. Ďalší mini cyklopark nájdete od roku 2017 v Annabergu. Trate typu pumptrack, skillstrack, flowline a skillsline všetkých stupňov obťažnosti sa postarajú o to, že všetci návštevníci, od začiatočníkov až po profesionálov, si tu prídu na svoje. Trate typu pumptrack, ako aj kidsline, kidstrail a funline nájdete aj v trailovom centre Trailcenter Hohe Wand Wiese vo Viedenskom lese, kde sú v ponuke špeciálne kurzy pre deti a začiatočníkov. V cykloparku Bikepark Königsberg je pripravený 80-metrový pumptrack a 135-metrová technická trať pre deti, začiatočníkov aj pokročilých – hore vás vyvezie vlek s celosvetovo novým typom vlečného zariadenia. Vyváženú ponuku pre rodinnú horskú cyklistiku nájdete aj v cykloparku Leopark Fun Bikepark na Semmeringu. V stredisku s rozlohou 5000 m² sa deťom splnia všetky priania od slalomu okolo kužeľov cez brzdenie v cieľovej rovinke až po 8-miestnu jazdu. Pokročilí môžu zatiaľ predviesť svoje zručnosti vedľa na viac ako 100 metrov dlhých, stredne strmých tratiach. Nie je problém, ak nemáte potrebné vybavenie – na všetkých uvedených miestach je k dispozícii požičovňa bicyklov.  

Dokonalá radosť

Jazdiť s rodinou na horských bicykloch však môžete nielen v cykloparkoch, ale aj po tratiach pre horské bicykle v Dolnom Rakúsku. Napríklad po trase pre horské bicykle Radeln für Kids St. Peter an der Au v regióne Mostviertel pre deti od šesť rokov: Začnete pri hostinci Plattenwirt, pokračujete popri detskom tábore Anthofer a rozhľadni cisárovnej Alžbety a dolu do lesa po nenáročných strmých zákrutách a skokoch. Alebo od prevádzky Lackenhof k najväčšiemu prírodnému jazeru Dolného Rakúska, jazeru Lunzer See. Ďalej si môžete vychutnať horskú cyklistiku pre celú rodinu v severnej časti Viedenského lesa na 12-kilometrovej trase Doktorberg Strecke a vo Viedenských Alpách si po trase M. Dorfmeister Strecke okolo Neusiedla urobiť veľmi príjemnú okružnú jazdu. Špeciálnu atrakciu pre celý tím navyše ponúka región Waldviertel. Z bývalej železničnej trate, po ktorej kedysi jazdili parné lokomotívy, je totiž dnes nádherná, rovná okružná cyklotrasa, ktorú si môžete rozdeliť na niekoľko celodenných etáp. Hoci sú všetky tieto trasy v zásade určené pre rodiny s deťmi, stať sa môže hocičo. Preto sa riaďte príbalovým zoznamom, používajte chrániče kolien a lakťov a hor sa za dobrodružstvami na horských bicykloch!