Slávne letovisko od roku 1890

Viedenské Alpy sú priam dokonalou destináciou na letnú dovolenku. Neďaleko Viedne, a predsa v úplne odlišnom svete môžete zažiť dovolenku, po akej ste vždy túžili. Najmä ak sa ubytujete na úpätí Raxu.

Región v okolí nádherného pohoria Rax práve zažíva svoju renesanciu. Časy slávneho letoviska sú späť a nechávajú naplno zažiariť pôvabné vily, príbehy z dávnych čias a nové umelecké a kultúrne programy. Aj dnes rovnako ako kedysi je to ideálne miesto pre panovníkov, umelcov a milovníkov a znalcov krásy a umenia. Môžete tu zažiť nezabudnuteľné večery, spoznávať prírodu a vychutnávať si príjemnú atmosféru regiónu Dolného Rakúska.

Spoločenská smotánka na úpätí Raxu

V Reichenau sa nachádza nespočetné množstvo historických víl, zámkov a rezidencií. Architektonickým skvostom, ktorý magicky priťahuje návštevníkov, je bezpochyby zámok Wartholz. Keď stojíte v zámockej záhrade, okamžite pochopíte, prečo to tu cisár Karol a cisárovná Zita tak milovali – výhľad na pohorie Rax hovorí za všetko. Dnes si zámockú záhradu môžete vychutnať aj pri šálke dobrej kávy – alebo večer v letnom salóne Wartholz, ktorý vás očarí svojou ponukou rôznych podujatí. Inšpiráciou pre myseľ a dušu je aj literárny salón Wartholz, v ktorom sa popkultúra stretáva s literatúrou, ako aj príjemné letné kino v záhrade s pestrým programom.

Neďaleko zámku Wartholz leží zámok Rothschild postavený v anglickom vidieckom štýle. Pôvodne mal byť ešte oveľa väčší, aby zatienil zámok Wartholz, ale aj tak vyzerá rozprávkovo – rovnako ako pohľad do súčasnej galérie na zámku Rothschild. Tip: Ak plánujete návštevu galérie, overte si jej nepravidelné otváracie hodiny, pretože nie je vždy otvorená pre návštevníkov! V Reichenau an der Rax sa nachádza prvý bazén s teplou vodou v bývalej monarchii. Už v roku 1911 bol bazén v Reichenau vyhrievaný na 28 °C. Dnes je už síce zrekonštruovaný, ale voda v ňom je stále vyhrievaná.

Po stopách Sigmunda Freuda a kultúry

Už za dávnych čias to ťahalo do pohoria Rax veľkých mysliteľov, ako napríklad aj Sigmunda Freuda, ktorému bol v hoteli Knappenhof vytvorený pamätník. Môžete sa tu dobre najesť a prenocovať alebo tiež vydať sa na túru k chate Ottohaus a putovať ďalej po Freudových stopách. Pretože on sám robil presne to isté, aby sa ako lekár a terapeut zbavil svojho každodenného stresu. V roku 1893 sa na chate Ottohaus obrátila na lekára s prosbou o pomoc Aurélia, dcéra nájomcu, a porozprávala mu o svojich strachoch – to bola Freudova prvá psychoanalýza, ktorú o dva roky neskôr pod názvom „Prípad Katarína“ opísal v takzvaných „Štúdiách o hystérii“, základnom diele klasickej psychoanalýzy.

Na Rax sa však môžete aj pohodlne vyviezť prvou osobnou lanovkou v Rakúsku, lanovkou na pohorie Rax. A vtedy si uvedomíte: Pohorie Rax priťahovalo ľudí už v roku 1925. V horskom hoteli Raxalm Berggasthof v horskej stanici lanovky hosťovalo každoročne Divadlo na horách. Tento rok je toto podujatie, žiaľ, zrušené, rovnako ako veľkolepý festival Reichenau, ktorý sa v kúpeľnom meste koná každé leto. Zato si však môžete vychutnať chladné noci a dni plné inšpirácií v hoteli Thalhof v osviežujúcej letnej scenérii na úpätí Raxu.

Letné osvieženie v Payerbachu

Cestu plnú letnej sviežosti vám ponúka Semmerinská železnica. Okrem nádherných výhľadov sa oplatí vidieť najmä: Historickú železničnú stanicu obce Payerbach, kde mala cisárska rodina, tak ako to bolo v tých časoch zvykom, vlastnú čakáreň. Neďaleko odtiaľ narazíte na pôsobivý, 228 metrov dlhý, 25 metrov vysoký viadukt Schwarza s 13 klenbovými oblúkmi. Dnes v ňom sídli Vínodukt, vínotéka s tými najlepšími druhmi vína a pôsobivou multimediálnou šou o Semmerinskej železnici. Z Payerbachu vedie aj turistická trasa k hotelu Looshaus am Kreuzberg. Aj na prekrásnej ceste k typickému skvostu Loosovej architektonickej tvorby nám v ušiach znejú architektove slová „Stavba nemá byť pôvabná. Tento dojem prenechajte hradbám, horám a slnku.“ zatiaľ čo sa kocháme nádherným výhľadom. Ale v tom sa hlboko zmýlil, pretože jeho architektúra má v sebe zvláštne čaro. To si môžete vychutnať pri vynikajúcom jedle alebo aj pri prenocovaní v hoteli Looshaus, ktorý je chránenou kultúrnou pamiatkou.

Okrem Payerbachu vás zavedie do čias dávno minulých aj historická pošta Küb. Údajne si jej vznik vyžiadala cisárovná Zita, ktorá si chcela posielať listy poštou so svojou dôverníčkou v Kübe. Otvorili ju v roku 1905 a dodnes si podmaňuje ľudí svojím osobitným čarom.

Región letných dovoleniek musí mať, samozrejme, aj vlastný skanzen. Galéria na farme Gut Gasteil v Prigglitzi sa rozprestiera na ploche 16 hektárov. Sochy boli umelcami navrhnuté špeciálne pre toto miesto a dotvárajú charakter krajiny. Počas 1,5-hodinového putovania po pokosených turistických chodníkoch vám budú tichými – a predsa veľmi inšpiratívnymi – spoločníkmi.

Letná pohoda na Raxe

Popri toľkom umení a kultúre na úpätí Raxu potrebujete čas aj na to, aby ste si trochu vyčistili hlavu. Takže hor sa k rieke Schwarza užívať si sladké ničnerobenie v jednom z plážových košov. Profesionálny tip: Rezervujte si piknikový kôš jednoducho online. Takto nejako sa ľudia osviežovali už v roku 1928. Pretože práve vtedy bolo otvorené plážové kúpalisko Edlach. Podobne ako bazén v Reichenau sa dal vyhrievať, ale skutočnou atrakciou okrem kaviarne a kaderníctva bolo niečo úplne iné: Skutočná morská pláž ako pri Jadrane vysoko v horách. Bol sem privezený piesok z talianskeho mesta Grado a nainštalované plážové koše. Ktovie, či si tu bol niekedy zaplávať aj Heimito von Doderer, ktorý v neďalekom Riegelhofe v Preine napísal svoj román Strudlhofské schody? Dom aj izba, v ktorej ho napísal ešte stále existujú – a dokonca si ich môžete prenajať!

Ak hľadáte nenáročnú turistiku, je pre vás vhodná trasa Kleine Klammrunde pri Breitensteine. A nemôžeme si pomôcť… Ale táto sa dá skvele skombinovať s návštevou Ghegovho múzea – takisto v Breitensteine.