10 top vysokohorských túr v Dolnom Rakúsku

Vystúpili sme na vrcholy s najkrajšími výhľadmi a pripravili pre vás zoznam tých najnáročnejších túr.

Obersee, © Rene Jagersberger

Panoramatická trasa Ybbstalerhütte – Dürrenstein – Seetal

Na absolvovanie 22 kilometrov dlhej 2-dňovej túry na 1878 metrov vysoký vrch Dürrenstein s prenocovaním na chate Ybbstalerhütte budú horolezci potrebovať dobrú kondíciu. Cesta vedie roklinami s nedotknutou prírodou, popri najchladnejšom bode strednej Európy, cez hustú kosodrevinu, zelené horské lúky a popri najkrajších jazerách údolia Ybbstal.

Prečítajte si viac
Skywalk Hohe Wand, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Túra na vrchol Große Kanzel v pohorí Hohe Wand

Asi 3-kilometrový výstup na vrch Große Kanzel, ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi, sa začína uprostred lesa pri penzióne Seiser Toni v Höfleine. Cesta vedie horskými lesmi po chodníku Grafenbergsteig k chatám Wilhelm-Eichert-Hütte, Turmsteighütte a Hubertushaus. Tip pre horolezcov: Na vrch Große Kanzel sa dostanete dvoma ferratami (Springlessteig a Wagnersteig).

Prečítajte si viac
Fischerhütte, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Schneeberg – Nandlgrat

Takmer 14-kilometrová, náročná horská túra na vrch Schneeberg si vyžaduje veľmi dobrú kondíciu a koordinačné schopnosti a vedie skúsených horolezcov popri vysokých skalných stenách a žľaboch cez takzvaný Nandlgrat až hore na vrchol. Sily potrebné na zostup môžete načerpať v očarujúcej prírode na chate Fischerhütte alebo Edelweißhütte.

Prečítajte si viac
Leto na horách v Raxe, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Od hotela Knappenhof k chate Ottohaus v pohorí Rax

Takmer 4,5-kilometrová trasa vedie cez priesmyk k chate Ottohaus. Horská chata postavená v roku 1893 ponúka nádherný výhľad na alpskú záhradu pohoria Rax s rozlohou 4000 metrov štvorcových a stala sa inšpiráciou už pre Sigmunda Freuda, ktorý tu zvykol tráviť svoju letnú dovolenku. Ktovie či tu ponúkali už aj vtedy plnenú mäsovú roládu „Holzfällerbraten“, ktorá je dnes už legendou? Určite ju musíte ochutnať!

Prečítajte si viac
Eldorádo pre turistov, © Veronika Marx

Cez Marienseer Schwaig k chate Wetterkoglerhaus

Približne 3,5-kilometrová trasa, vhodná pre celú rodinu, vedie od biotopu v Mariensee popri chate Marienseer Schwaig k chate Wetterkoglerhaus. Útulná chata Wetterkoglerhaus leží vo výške 1743 metrov nad morom na najvyššom bode pohoria Wechsel, na vrchu Hochwechsel, a ponúka tak pôsobivý výhľad na región Wechselland.

Prečítajte si viac
Annaberger Haus, © Karl Schachinger

Annaberg – Tirolerkogel – Eibl – Türnitz

Na takmer 14,5- kilometrovej horskej túre na vás čakajú pôsobivé výhľady na okolité vrchy. Za jasných jesenných dní môžete dovidieť až po Wachau a pohorie Gesäuse! Túra sa začína v Annabergu, vedie na vrch Tirolerkogel k chate Annaberger Haus a pokračuje cez vrch Eibl do obce Türnitz. Do Annabergu sa môžete vrátiť autobusom spoločnosti Postbus.

Prečítajte si viac
Túra na vysokohorský Hocheck, © Christian Handl

Z Kaumbergu na alpský vrchol Hocheck

Viac ako 15-kilometrová horská túra z Kaumbergu na Hocheck (1037 m), najvýchodnejšie položenú tisícovku dolnorakúskeho predhoria Álp, je náročná na kondíciu a vzdialená len necelú hodinu jazdy autom z Viedne. V jej cieli budete odmenení nádherným výhľadom z rozhľadne Meyringwarte na vrchole Hochecku.

Prečítajte si viac
Ötscher, Rauher Kamm, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Po chodníku Rauher Kamm až na Ötscher

Klasika medzi horskými túrami v regióne Mostviertel s dĺžkou takmer 13 kilometrov, ktorá vedie po chodníku Rauher Kamm na 1893 metrov vysoký vrchol Ötscher. Náročný výstup na vrchol Ötscher je určený iba pre skúsených a zdatných horolezcov za suchého a stabilného počasia, pretože vyznačená trasa vedie cez lezecké úseky bez istenia.

Prečítajte si viac
Vogelbergsteig Wachau, © photography.pfeffel.at

Ferrata Vogelbergsteig v Dürnsteine

Pestrá, miestami strmá trasa po ferrate Vogelbergsteig k chate Fesslhütte a historickej zrúcanine hradu Dürnstein patrí k najkrajším turistickým trasám v rámci svetového kultúrneho dedičstva UNESCO Wachau. Turisti si môžu vychutnať pôsobivý výhľad na Dunaj a Dürnstein, ako aj na okolitú krajinu.

Prečítajte si viac
Sonnwendstein, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Od pútnického miesta Maria Schutz k chate Pollereshütte na Sonnwendsteine

3,6-kilometrová trasa vedie lesnou cestou z pútnického miesta Maria Schutz a pokračuje po úzkom, strmom horolezeckom chodníku severnou stranou Sonnwendsteinu až k chate Pollereshütte. Vyhladnutí horolezci si tu môžu pochutiť na tradičných jedlách, ako sú tzv. Blunzengröstl – zemiaky s krvavničkou alebo syrové knedličky z Pinzgau. Na vrchole vo výške 1523 metrov nad morom sa môžete kochať nádherným výhľadom na Viedenský alpský oblúk.

Prečítajte si viac