Ferraty v Dolnom Rakúsku

V Dolnom Rakúsku čaká na vášnivých horolezcov nespočetne veľa možností na výpravy po ferratách všetkých stupňov obťažnosti.

Nie bezdôvodne sa výpravy po ferratách tešia veľkej obľube. Dá sa to rýchlo naučiť a – s použitím bezpečnej ferratovej súpravy – nie je na absolvovanie prvých túr s ľahkým stupňom obťažnosti potrebná žiadna náročná predchádzajúca príprava. Keďže však aj pri prechádzaní ferratami môžu mať chyby fatálne následky, odporúčame začiatočníkom vybrať si kurzy a túry so sprievodcom z ponuky horských škôl.

Ferraty pre začiatočníkov a rodiny s deťmi

Ferrata „Bergmandl“ na vrchu Hochkar v obci Göstling an der Ybbs je ako stvorená pre celú rodinu a prináša zážitok zo samotného prechodu po nej, pretože skalnaté časti pozdĺž trasy ponúkajú viacero možností úniku z nej. Vo Viedenskom lese sa nachádzajú dve ferraty, ktoré sú vhodné najmä pre deti a začiatočníkov: Ferrata v meste Mödling s nádherným výhľadom na okolie a  ferrata Peilstein, zaistená po celej dĺžke lanami, svorkami a krátkymi rebríkmi, ktorá vedie popri jaskyni a môžete ju jednoducho skombinovať s okružnou túrou okolo Peilsteinu. Určite vám utkvie v pamäti aj ferrata Ernst-Graf-Hoyoschsteig, ktorá bola obnovená za podpory Rakúskeho horského spolku, je dobre značená a prináša svojim návštevníkom upokojujúce ticho a vzrušujúci výhľad na ostatné ferraty. Hlavnou výzvou ferraty Frauenluckensteig pre mierne pokročilých v centrálnej časti pohoria Hohe Wand je náročný železný rebrík, ktorý vedie 15 metrov vysokým, zvislým skalným komínom „Frauenlucke“.

Ferraty pre pokročilých

Vášniví horolezci si obľúbia ferratu „Heli Kraft“ na Hochkare. Náročná športová ferrata zaujme svojím strmým vstupom, takmer 350 metrov dlhým prechodom s lanovým mostom a dvoma kratšími lanovými mostmi. Ferrata Hanselsteig na Hohe Wand fascinuje dvoma zvláštnosťami: Pod mohutnými prevismi ponúka takzvaná „Karnitschstüberl“ nádherný výhľad na okolie, prechod medzi skalami „Hanselkamin“ zasa nadchýna rebríkom vedúcim šikmo nahor. Asi najznámejšou ferratou vo Východných Alpách je náročná ferrata Haidsteig v pohorí Rax. Vedie cez veľmi exponované úseky masívu Preinerwandmassiv a na svojej pozoruhodnej dĺžke ponúka skutočným expertom ohromujúce pohľady do hĺbky.

Outdoorové a horolezecké školy pre bezpečné zážitky na horách

Lyžiarska a horolezecká škola Schneeberg horského vodcu Petra Großa v obci Puchberg am Schneeberg pomáha horolezcom, aby ich začiatky boli bezpečné, a ponúka im sprevádzanie na individuálnych túrach v ľahkom a náročnejšom teréne. Nezabudnuteľný a bezpečný zážitok ponúkajú aj horskí vodcovia a sprievodcovia zo združenia ALPS v rámci svojich kurzov pre začiatočníkov a pokročilých, ktorí majú radi pobyt vo výškach.