Turistika s výhľadom, © Max Mauthner

Turistika s výhľadom

Voľný ako vták: Takto sa cítite na každom mieste s vyhliadkou, ktoré ponúka Dolné Rakúsko milovníkom panoramatických výhľadov.

Nad oblakmi vnímate svet ako nikdy predtým: Výhľad na rozsiahlu krajinu, výstup a krásny pocit z dosiahnutia cieľa vám umožnia nájsť seba samého. Otázkou totiž nie je to, čo pozorujete – ale to, čo naozaj vidíte. Preto sme pre vás zostavili prehľad všetkých zaujímavých vyhliadkových miest od rozhľadne v údolí Traisental až po panoramatický výhľad z vrchu Jauerling.

Viedenský les to priviedol k dokonalosti

Vrch Peilstein patrí k najkrajším skalnatým vyvýšeninám v južnej časti Viedenského lesa. Od horskej chaty Peilsteinhaus v najvyššom bode (716 m) zídete za pár minút smerom ku krížu na okraji strmej steny. Chodník vás zavedie popri skalných stenách smerom na juh k fascinujúcim skalným útvarom so širokým výhľadom na Gutensteinské Alpy.

Výhľady ako z pohľadnice a fotopanorámy

Viedenský alpský oblúk nie je nadarmo označovaný za raj výhľadov. Mnohé vyhliadkové miesta vám umožnia nakrátko sa zastaviť a rozjímať. Náš tip: Pohľad cez zrkadlový ďalekohľad Wiener Alpen Viewer vám ukáže okolie z úplne inej perspektívy. Nostalgii prepadnete pri pohľade z vyhliadky 20 Schilling Blick na Semmering a miestnu železnicu, ktoré boli kedysi vyobrazené na starých 20-šilingových bankovkách.

Stretnutie na vrchole v prírodnom parku Leiser Berge

Na turistickom chodníku „Steppenrasen mit Aussicht“ (stepné pastviny s výhľadom) si z rozhľadne na vrchu Oberleiser Berg môžete vychutnať nádherný panoramatický výhľad na rozmanitú krajinu regiónu Weinviertel s poliami, lesmi a suchými pastvinami, ktoré boli obhospodarované už v období neolitu. Polia sa v geometrických tvaroch vinú okolo miernych kopcov. Za dobrej viditeľnosti môžete na západe dovidieť až po Alpy s vrchmi Schneeberg a Ötscher a na severe až na Moravu.

Keď na návštevu do regiónu Obere Waldviertel pozýva tisícovka

Originálna a nesmierne bohatá: Tak znalci opisujú prekrásnu prírodu v regióne Waldviertel. Na križovatke mnohých turistických chodníkov v okolí obce Moorbad Harbach sa nachádza Nebelstein (1017 m), pôsobivý skalný útvar – typický pre región Waldviertel. Náš tip: Urobte si zastávku na občerstvenie v chate Nebelsteinhütte s nádherným panoramatickým výhľadom. Možno budete mať šťastie a s ďalekohľadom uvidíte jeden z alpských štítov!

Vývrtka otvára očarujúce výhľady

Zasadená do malebného vinohradníckeho regiónu Traisental sa do výšky 15 metrov týči rozhľadňa, ktorá svojím tvarom pripomína vývrtku a symbolizuje víno, dobrosrdečnosť a pôžitky. Z výšky 330 metrov nad morom sa rozprestiera výhľad od Dunajských lužných lesov ponad región Weinviertel a od oblasti Tullnerfeld až po údolie Kamptal. Náš tip: Navštívte vínnu uličku v Ahrenbergu a občerstvite sa v jednej z miestnych viech.

Vrcholy s panoramatickým výhľadom v regióne Mostviertel

Vrchol Ötscher s nadmorskou výškou 1893 m, najvyšší bod v Mostvierteli, ponúka turistom nádherný panoramatický výhľad. Za návštevu stoja aj ďalšie alpské pohoria Mostviertelu, ktorých vrcholy ponúkajú úchvatné výhľady ako odmenu za zdolané metre.

Na stope svetového dedičstva

Cez najvyššie položené vinice (vinice Trenning) a Jauerling – najvyšší vrch na Dunaji – prejdete v rámci piatej etapy turistickej trasy Welterbesteig. V nadmorskej výške 915 metrov ponúka hostinec Naturparkhaus z wachauskej terasy na Jauerlingu najkrajší panoramatický výhľad na Dunaj a slávne údolie Spitzer Graben.