Pozdravte vrcholky v údolí Ybbstal

Smaragdovozelená voda, nádherné výhľady a dobrosrdečná pohostinnosť: V regióne Mostviertel sa budete cítiť ako doma.

Hoďte očko na Mliečnu dráhu alebo sa pohodlne prejdite po drevenom chodníku: Lunz a Göstling vedia, ako nadchnúť svojich návštevníkov. Niet divu, že sa sem stále radi vraciame – a sme vždy zas a znova prekvapení mnohými tunajšími novinkami.

Lunz am See: Smaragdovozelené prírodné divadlo

Videli ste už niekedy na oblohe Mliečnu dráhu a 7000 hviezd? Na chate Ybbstalerhütte, blízko Göstlingu sa vám to môže ľahko podariť. Koniec koncov sa chata nachádza v divočine Dürrenstein, v regióne s najnižšou mierou svetelného smogu v celom Rakúsku. Perfektné je tiež, že tu môžete prenocovať vo výške 1 343 m. Odporúčame vám, aby ste nielen z lásky k prírode nechali auto doma a vzali peší výstup z Lunz am See útokom. Po ceste predsa narazíte na dva vodopády: 60-metrový Ludwigfall a podzemný vodopád „Brüllenden Stier“ (Ručiaci býk). Skôr ako pokoríte vrchol Dürrensteinu s nádherným panoramatickým výhľadom z výšky 1 878 m, pôjdete popri mystickom prírodnom jazere Obersee, od ktorého je to už len kúsok k chate Ybbstalerhütte, kde vás osobne obslúži sympatická chatárka Inge Wurzer.

Tomu, kto nechce zostať na noc hore, odporúčame idylickú trasu 3-Seen-Tour (Trasa troch jazier: Lunzer See – Mittersee – Obersee). Cestu vám tu opäť skrížia dva spomínané vodopády a vlniace sa rašelinníky a machy vytvárajúce koberce, ktoré vás budú pri chôdzi kolísať. Náš tip: Prenocujte v rekreačnom dome Ferienhaus Hinterbreiteneben v Lunzi – v starej horárni s panoramatickou saunou, ktorá sa nachádza na samote obklopená obrovskou lúkou plnou kvetov! A nie je to ďaleko ani k jazeru Lunzer See ideálnemu pre milovníkov kúpania a člnkovania, ktorí pred turistikou dávajú prednosť smaragdovozelenej vode. Hoci: Trasu okolo jazera by si nemali nechať ujsť ani milovníci vody. Určite nesmie chýbať ani výlet do Gamingu, pretože tam môžete navštíviť tunajšiu kvapľovú jaskyňu (Ötscher Tropfsteinhöhle), kde na vás čakajú nádherné skalné útvary. Jaskyňu je možné navštíviť iba so sprievodcom. Komentované prehliadky sa konajú pravidelne v nemčine, cudzojazyčné prehliadky je možné rezervovať na požiadanie.

Göstling an der Ybbs: Vysoko hore a hlboko dole

Jednou z našich najobľúbenejších chát v Göstlingu je ÖTK Schutzhaus Hochkar, v ktorej na vás po výstupe čaká útulné ubytovanie a tá najlepšia kuchyňa. Náš tip: Prechádzky okolo domu sú oveľa zaujímavejšie ako výstup. Preto si šetrite sily na pochod na vrchol Hochkar s odbočkou k chodníku takmer v oblakoch 360° Skytour Hochkar, ktorý pozostáva z dych vyrážajúcich vyhliadkových plôch a visiacich mostov, alebo na túru po fantastických horských močariskách Leckermoos.

Tí, ktorí sa radšej vracajú do doliny, majú k dispozícii 4-hviezdičkový Hotel Fahrnberger v obci Lassing ans Herz. Na úpätí Hochkaru vás očarí 700-ročný hostinec s pestrým wellness zariadením v chatovom štýle a so skvelými masážami a ajurvédskymi procedúrami. Kúsok od hotela sa v obci Mendlingtal pri najstaršom žľabe na splavovanie dreva v strednej Európe nachádza zážitkový svet Erlebniswelt Mendlintal, ktorý jednoznačne stojí za návštevu.

Priamo v Göstlingu nocujeme v najlepšom 4-hviezdičkovom pohostinstve Gasthof Mandl-Scheiblechner. Tento srdečný rodinný podnik si predtým, ako padneme do postele, aby sme na ďalší deň boli fit, zas a znovu získava naše srdcia úžasnými jedlami z rýb a diviny.