KEĎ HROZILO, ŽE OLTÁR ZHORÍ,

PREDSTAVENÝ UHASIL OHEŇ VÍNOM

Nielen vinárska kultúra, ale aj samotné vinohradníctvo má v regióne Viedenského lesa veľmi dlhú tradíciu. Napríklad vinárstvo Freigut Thallern pri Gumpoldskirchene funguje nepretržite od roku 1141.

Augustiniánski kanonici z opátstva Klosterneuburg sa venovali vinohradníctvu už niekoľko rokov predtým, od roku 1133. Od roku 1860 sa v ich priestoroch nachádzala aj prvá vinohradnícka škola, ktorá sa neskôr presťahovala na ulicu Wiener Straße. Víno odjakživa zohrávalo v histórii opátstva významnú, niekedy až výnimočnú úlohu. Keď počas ničivého požiaru opátstva v roku 1330 hrozilo, že plamene zničia vzácny Verdunský oltár, predstavený Stephan von Sierndorf ho kvôli nedostatku vody polial vínom, a tak ho zachránil.

Mimochodom, jeden z jeho nástupcov, predstavený Gaudenz Dunkler, bol v roku 1824 jedným zo zakladateľov „recipročného cisárskeho a kráľovského zvýhodneného poistenia proti požiaru“.

Vinárstvo Freigut Thallern

Thermenregion Wienerwald

Najjužnejšia vínna oblasť Dolného Rakúska sa vyznačuje rozmanitosťou a tradíciou, ako aj svojím takmer mestským nádychom – historická cisárska Viedeň je tiež vzdialená iba čo by kameňom dohodil (alebo niekoľko minút jazdy autom)!

2 200 ha vínnej révy sa tiahne po výbežkoch biosférickej rezervácie Wienerwald: od mestských okrajov Viedne na východe pozdĺž siete pahorkov s najvyšším vrchom „Anninger“ a na juhu hraničí s barokovým mestom Baden. Autochtónne odrody, ako je napr. Zierfandler (často nazývané aj červené neskoré) a Rotgipfler sú špecialitami vínnej oblasti Thermenregion a jej vínne občerstvenie si tu beriete „starým spôsobom“ sami z bufetu.

Osvojené od Rimanov
Už pred viac ako 2 000 rokmi boli v klimaticky priaznivej oblasti južne od Viedne kultivované odrody hrozna. Rímske légie, ktoré boli rozmiestnené v oblastiach Carnuntum a Vindobona v okolí dnešnej Viedne, priniesli zo svojej domoviny do Panónie tak vínne štepy, ako aj poznatky o výrobe vína. Názov Thermenregion poukazuje na sírnaté horúce vodné pramene dnešného mesta Baden pri Viedni. Udomácnené sú tu pre oblasť typické (inde ich takmer nenájdete) biele odrody vína Zierfandler a Rotgipfler, ktoré sa v oblasti okolo miest Gumpoldskirchen a Baden nachádzajú vo forme cuvée ako legendárne Rotgipfler červené neskoré. K tradičnej odrodovej rozmanitosti patria aj skoré Portugalské modré, označované ako Vöslauer, alebo Neuburger. Na vínnych nápojových lístkoch vinárov oblasti Thermenregion v okolí obcí Tattendorf, Bad Vöslau a Sooß možno nájsť: červené vína burgundských odrôd, Svätovavrinecké a Zweigelt a aj Merlot a Cabernet Sauvignon.

V lese Viedenčanov
Oblasť Thermenregion je bohatá na výletné miesta: priateľom vína odporúčame odskočiť si na kulinársky zážitok do Freigut Thallern, ktoré je vinárstvom cisterciánskeho opátstva Heiligenkreuz a zároveň jedným z najstarších vinárstiev v Rakúsku. Samotné opátstvo Heiligenkreuz je jedno z duchovných centier Rakúska: v rámci denných sprevádzaných prehliadok si možno prezrieť hrobku Babenbergerovcov, gotickú krížovú chodbu a výnimočne nádhernú kapitulnú sieň. V kúpeľnom meste Baden s barokovým nádychom na vás zase čaká divadlo, opera a kasíno. Biosférický park Viedenský les, ktorý je označovaný ako „zelené pľúca“ Viedne, je obľúbenou turistickou oblasťou a miestom na relax. A v neposlednom rade: vynikajúca voda do Viedne prichádza pomocou viedenského pramenného vodovodného potrubia, čím ide priamou cestou rovno z Álp!

vinná cesta Thermenregion