ZROD VIECH

V GUMPOLDSKIRCHENE

Pre niekoho vo veľkomeste to môže byť sklamaním, ale vinárska kultúra sa zrodila v dolnorakúskom regióne Thermenland. Presnejšie: Gumpoldskirchene, kde vojvoda Albrecht III. udelil v roku 1380 občanom právo na tzv. „podávanie vína“, teda na predávanie a čapovanie vína, ktoré sami vyrobili. Tým položil základy vinárskej kultúry v regióne Thermenregion Wienerwald.

V súčasnosti sa v tamojšej ponuke čoraz častejšie objavujú biele odrody vína Zierfandler a Rotgipfler typické pre tento región, pretože mnohí vinári pre seba znovu objavili tieto autochtónne odrody viniča.

Víno, mušt a priateľská atmosféra!

Tak, ako je dolnorakúska príroda plná protikladov, majú tunajšie viechy zas veľa spoločného: Sú neformálne a útulné a ponúkajú čerstvé regionálne lahôdky!

Čo je to viecha? Viecha patrí do Dolného Rakúska tak ako samotné víno.

Zatiaľ čo Dolné Rakúsko je plné protikladov, tunajšie viechy majú veľa spoločného: Sú neformálne, útulné a ponúkajú čerstvé regionálne špeciality!

Typickú viechu však v Dolnom Rakúsku nenájdete. Každá je niečím iná: Na východe ponúkajú veltlínske zelené, na západe hruškový mušt. Niektoré viechy ponúkajú teplé jedlo, domáce pohostinstvá studené pochúťky. A prostredie môže byť ladené v modernom alebo rustikálnom štýle.

Rakúsky názov viechy „Heuriger“ pochádza zo slovného spojenia „ein heuriger Wein“ – tohtoročné víno, a viechy za svoju existenciu vďačia cisárskej vyhláške z roku 1784. Odvtedy sa veľa zmenilo, no to najdôležitejšie si viechy zachovali: Sú útulné, špecifické pre daný región a predstavujú kus životnej kultúry v Dolnom Rakúsku!

Prevádzky, v ktorých sa oplatí zastaviť a ochutnať mušt alebo víno, združuje pečať kvality „Top-Heurige“.