Traisental

Najmenšia dolnorakúska vínna oblasť s rozlohou cca 790 ha má za sebou mimoriadne bohatú vinohradnícku tradíciu. Archeologické nálezy dokazujú, že ľudia údolia Traisental sa vinohradníctvu venovali už v dobe bronzovej.

Tak nálezy hroznových zrniek skorej doby bronzovej, ako aj rímske pozostatky dokazujú, že vinohradnícka tradícia v údolí Traisental existuje už odpradávna.

Vo svojej súčasnej podobe je však najmladšou rakúskou vínnou oblasťou – v tejto forme vznikla až v roku 1995 a so svojimi takmer 770 ha viníc je aj jednou z najmenších v krajine. Na vínnej ceste Traisental má hlavné slovo Veltlínske zelené. Od ročníka 2006 sú typicky ovocné, korenisté Veltlínske zelené a jadrové minerálne Rizlingy na trhu zlúčené pod označením „Traisentalské DAC“. V popredí tu stoja Veltlínske zelené DAC a Rizlingy DAC, no paleta vínnych odrôd v oblasti Traisental navyše obsahuje aj burgundské odrody či odrody Rivaner a Zweigelt. Vínna réva sa nachádza prevažne na často maličkých terasách pozostávajúcich zo suchých, veľmi vápenatých a štrkových pôd. Tie vínam dodávajú veľmi unikátny profil so silným jadrom a pevným charakterom.

Základnými návštevnými bodmi v tunajších malých vínnych obciach sú domáce pohostinstvá s vlastnoručne vyrobenými domácimi výrobkami z dvora a záhrady, výlety do histórie zase ponúkajú obce Traismauer alebo Herzogenburg. V blízkosti ležiace hlavné mesto Dolného Rakúska, St. Pölten, ponúka rozmanitý moderný kultúrny program.

 

vinná cesta Traisental