Wagram

Bývalá vínna oblasť „Donauland“ bola v roku 2007 premenovaná na vínnu cestu „Wagram“, ktorá má výrazné terénne prevýšenie a rozprestiera sa východne od mesta Krems na severnej strane Dunaja.

V tejto oblasti sa 2 450 ha viníc rozdeľuje na dve celkom odlišné zóny: severne od Dunaja sa na východ od oblasti Kamptal rozprestiera samotný Wagram, ktorý má značnú dĺžku 30 km smerom na východ. Južne od Dunaja sa nachádzajú malé vínne obce oblasti Tullnerfeld a vínna cesta siaha až po historické vínne mesto Klosterneuburg, ktoré sa nachádza pred bránami Viedne.

Samotný Wagram možno v rámci jeho geologickej a klimatickej celistvosti označiť za ideálnu, typickú vínnu oblasť. Pôdy, ktoré sú vlastne sprašové náveje brehov prehistorického mora, tvoria jedinečný obraz krajiny a sú bohaté na fosílie a minerály. To vínu preukázateľne dodáva jedinečnú charakteristiku. Okrem aromatického korenistého Veltlínskeho zeleného možno vo Wagrame nájsť aj charakteristické Veltlínske červené a jemne korenisté skoré Veltlínske červené, ktoré je autochtónnou odrodou vinohradníckeho regiónu Wagram. Spektrum bielych vín dopĺňajú Burgundské biele a Rizling, v prípade červeného vína dominuje odroda Zweigelt.

Viechy sú v celej oblasti Wagram zastúpené vo vysokom a frekventovanom počte.

vinná cesta Wagram